Güncel Manşet Video

Kadın girişimci olmak: İşte Kadın Derneği üyesi girişimciler anlatıyor…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle İşte Kadın Derneği Üyeleri Avatif Havva Yiğit, Sonay Bilir ve Hülya Ayyıldız ile bir araya geldik. Gerçekleştirdiğimiz zoom toplantısında kadınlarla kendi sektörlerinde yaşadıkları zorlukları, engelleri ve gelecek planlarını konuştuk. İşte Kadın Derneği üyelerinin ortak talebi, kadınların daha güvenli ve daha adil şartlarda işlerini yapabilmesi…

“Kadın olduğum için mağaza kiralamak istemediler”

Organizasyon işi yapan 38 yaşındaki Sonay Bilir, girişim yolculuğunun başında çok zorlu bir süreçten geçtiğini belirtti. Bilir, “Kadın olduğum için başarısız olurum, dükkanın kirasını bile ödeyemem diye mağaza kiralamak istemediler” dedi.

Bilir, girişimcilik yaparken aynı zamanda hem çocuk büyüttüğünü, hem de ev işleri yaptığını da anlattı. Sonay Bilir, devletin kadın girişimcilere vergi, stopaj gibi destekler sağlaması gerektiğini söyledi.

Dört otelin işletmecisi…

İşte Kadın Derneği üyesi Avatif Havva Yiğit turizm sektörüne uzun yıllar emek vermiş bir girişimci. Bugün 4 ayrı otelin işletmeciliğini yapıyor. Sektör olarak pandemide yeterince destek göremediklerini belirten Havva Yiğit, “50 bin lira verilen kredi desteğinden yararlanmadım çünkü benim için bir anlam ifade etmiyordu; benim aylık masrafım onun on katını buluyor” dedi.

Yiğit, sektörde kadın işletmeci sayısının çok az olduğunu da belirterek , “Erkek egemen bir sektörde çalışmak zor” diye konuştu.

İşte Kadın Derneği ile hedefine ulaştı

İşte Kadın Derneği üyesi Hülya Ayyıldız ise el sanatları alanında girişimcilik yapıyor ve bir buçuk yıldır çocuklar için amigurimi satıyor. Ayyıldız başlangıçta ürünleri satacak bir tezgah bulamadığını, daha sonra ise İşte Kadın Derneği aracılığıyla hayalini gerçekleştirdiğini kaydetti…

İlgili yazılar