Halka arz

Kalekim halka arz fiyatıyla ilgili Global Menkul’den önemli uyarılar!

Kalekim halka arz fiyatıyla ilgili Global Menkul’den analiz ve uyarı geldi.

Kalekim halka arz fiyatıyla ilgili Global’den “Projeksiyon dönemine ait varsayımların bir miktar iyimser olduğunu düşünüyoruz. Risksiz getiri oranına baz alınan 10 yıllık tahvil faizlerinin son dönemde yükseldiğini ve bunun bir risk oluşturabileceğini belirtmek isteriz. Risk priminin düşük olduğunu düşünüyoruz” uyarıları geldi…

Global Menkul Değerler, Kalekim’in halka arzıyla ilgili bir rapor yayınladı. Raporda halka arzla ilgili şu temel bilgiler yer aldı:

Global, Kalekim’le ilgili şu bilgileri verdi:

“Şirket, tüm ürün tasarım süreçlerini ve yapı kimyasalları ile inşaat boya ve vernikleri sektörüne yönelik yaptığı üretim faaliyetlerini yurt içinde gerçekleştirmektedir. Yurt içinde İstanbul, Mersin, Erzurum, Yozgat, Mardin, Isparta, Balıkesir’de olmak üzere 7 tesiste kuru harç, yine Balıkesir tesisinde boya/sıva, Arnavutluk’ta ise kuru harç üretmekte ve dünya genelinde 80 ülkeye ihracat yapmaktadır. Ayrıca biboya.com.tr e-ticaret sitesiyle boya sektöründe doğrudan tüketiciye hizmet vermektedir.

2016 yılında Kenya’da başlayan lisanslı üretim projesiyle Kalekim, yerel bir iş birliği ile lisanslı üretim modelini başlatmıştır. Bu iş birliği ile Şirket, East African Community (EAC) adı verilen (Burundi, Kenya, Ruanda, Tanzanya, Uganda) Doğu Afrika Ülkeleri’ne hitap etmektedir. Kalekim’in Kenya’dan sonraki rotası Arnavutluk ve Cezayir olmuştur. Arnavutluk yatırımı 2019 yılında faaliyete geçmiş, Cezayir yatırımı için de 2020 yılında çalışmalara başlanmıştır. Fransa şubede depo yatırımı yapılarak 2021 yılında pazarlama faaliyetlerine başlanmıştır. Rusya’da faaliyette olan OOO Kalekim şirketi altında depo yatırımı yapılarak, 2020 yılında pazarlama faaliyetleri devreye alınmıştır.”

Kalekim’in halka arz fiyatı hakkında şu bilgiler aktarıldı:

Global, halka arz fiyatıyla ilgili şu değerlendirmeyi vu uyarıları yaptı:

“Fiyat Tespit Raporu’nda Şirket ile ilgili bilgilerin ve değerlemede kullanılan yöntem ve değerlerin detaylı bir şekilde açıklandığını düşünüyoruz.

Piyasa çarpanları ve indirgenmiş nakit akımları analizlerinin eşit ağırlıklandırılmamasının nedenlerini makul buluyoruz.

Çarpan analizinde FD/FAVÖK ve F/K çarpanlarının kullanılmasını ve bu çarpanların Şirket’in faaliyetlerine uygun bir şekilde ağırlıklandırılmasını da uygun buluyoruz.
Çarpan analizinde medyan değer kullanılmasını makul bulmaktayız.
Projeksiyon dönemine ait varsayımların bir miktar iyimser olduğunu düşünüyoruz.
Risksiz getiri oranına baz alınan 10 yıllık tahvil faizlerinin son dönemde yükseldiğini ve bunun bir risk oluşturabileceğini belirtmek isteriz.
Risk priminin düşük olduğunu düşünüyoruz.
Uç değer hesaplamasında çıkış çarpanı kullanılmıştır, %6,00’lık bir büyüme oranı ile sonsuz büyüme yöntemi sonucunda indirgenmiş nakit akımlarından bulunan değerin belirgin oranda düştüğünü belirtmek isteriz.
                           

Yukarıda belirttiğimiz çekinceler dışında belirlenen halka arz fiyat aralığının makul olduğunu düşünüyoruz.”

İlgili yazılar