Gayrimenkul Manşet

Kanal İstanbul köprülerinin maliyeti 2.8 milyar dolarmış!

Kanal İstanbul köprülerinin maliyetini ilk kez Çiğdem Toker yazdı.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Kanal İstanbul kapsamında yapılacak 7 köprünün yatırım maliyetinin Fizibilite Raporu’nda 2.8 milyar dolar olarak planlandığını belirtti. Kanal İstanbul köprülerinin maliyeti bugüne kadar bilinmiyordu.

Çiğdem Toker, şunları yazdı:

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’a haziran ayına başlayacaklarını açıkladı. Kanal İstanbul’a köprülerle başlanacağını öğrendik. Son birkaç haftadır daha sık aralıklarla açıklamada bulunuyor Bakan Bey. Ama ”Hangi köprü?” “İhale usulü ne?” “Yatırım maliyeti nedir?” soruları yöneltilmiyor.

Bu soruların cevabı kamuoyuna açıklanmayan Kanal İstanbul Fizibilite Raporu’nda mevcut. Sayıları, güzergahları ve yatırım maliyetleri şöyle:

Fizibilite Raporu’nda toplam yedi adet köprü görüyoruz. Bunlardan ikisi, “İBB Karayolu Geçişleri ve Altyapı” başlığıyla yer alıyor. Belki bu noktada hatırlatmak iyi olacak. Bu rapor yerel seçimlerden, yani İBB’nin iktidardan çıkmasından önce tamamlandı. İBB’ye tanımlanmış iki köprüye bu açıdan bakmakta yarar var.

Toplam yatırım tutarı 2 milyar 855 milyon ABD Doları olan yedi köprünün modeli konusunda raporda netlik yok. Ama geçişlerin bedava olmayacağını tahmin etmek zor değil. İzleyip göreceğiz.”

İlgili yazılar