Manşet Finans

Kanal İstanbul kredi sorunu: Trollerden kredi vermeyen bankalara boykot çağrısı

Kanal İstanbul kredi sorunu Reuters’ın haberiyle ortaya çıktı. Reuters’e konuşan, ismini vermek istemeyen bir banka yetkilisi, Türkiye’de Garanti, İş ve Yapı Kredi bankalarının da dahil olduğu, BM destekli Sorumlu Bankacılık Prensipleri gereği, yaratacağı çevresel felaket göz önünde tutulduğunda, Kanal İstanbul’u finanse ederek uluslararası alanda zor duruma düşmek istemiyor.

Kanal İstanbul kredi sorunu… Reuters’e konuşan ikinci bir kaynak; “Böyle bir projeye çevresel sorunlar sebebiyle kaynak yaratmak istemiyoruz” dedi.

KAR ETTİRMİYOR

75 Milyar liralık bütçesi olan projenin, muhtemelen devlet kaynakları ve dış yatırımlarla finanse edileceği aktarılırken, Reuters’e konuşan kaynaklar, projenin bankalar açısında kar getirmeyeceğini ve büyük ölçekte risk oluşturduğunu da belirtti.

Bu kadar büyük bir yatırımın, uzun vadede kaynak yaratma konusunda bankalara sorun yaratacağı belirtilirken, projenin ileri süreçte iptal edilme ihtimali de göz korkutuyor. “İster devlet ister özel olsun, hiçbir Türk bankası bu riski göze alamaz.”

Bankaların Avrupalı destekçilerinin de yine uzun vadede projeyi değersiz gördüğü aktarılırken, arazi spekülasyonu dışında herhangi bir değer yaratması mümkün görünmüyor yorumuna yer verildi.

RUSYA DA RAHATSIZ

Haberde TMMOB’un, kanal yapıldığı takdirde İstanbul’un temiz suyunun üçte birini kirleteceği ve eko sistemini mahvedeceğine de yer verildi. Bunun yanında, Türk yetkililerin projenin Montrö Anlaşması kapsamında olmayacağını açıklaması sebebiyle Kremlin tarafından da endişeyle karşılanıyor.

BOYKOT ÇAĞRISI

Üç bankanın Kanal İstanbul’a kredi vermeyeceğinin duyulması sonrasında iktidara yakın troller sosyal medyada Garanti, İş ve Yapı Kredi bankalarını hedef aldı.

İlgili yazılar