Enerji Manşet

Karadeniz’de 40 kuyu açılacak

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya gaz sahasında keşfedilen doğalgazın üretime geçilmesi için yaklaşık 40 adet kuyu açılması gerekeceğini ifade ederek, üretimin 2023 yılı içinde başlaması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Dönmez’in verdiği bilgiye göre Sakarya doğalgaz sahası 10,700 kilometrekare (km2) büyüklükte. Bunun ise sadece 2,000 km2 kısmında sondaj öncesi çalışma olan sismik tarama tamamlandı. Sismik tarama yapılan alanın 225 km2’sinde ise rezerv keşfedildi. Sahanın geri kalanının sismik taramasının gelecek yılın ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

Türkiye’nin aldığı üçüncü derin deniz sondaj gemisi Kanuni de Ocak veya Şubat ayında doğalgaz sahasında sondaj yapan Fatih’e katılacak.

Dönmez, Kıbrıs adasında sondaj çalışması yürüten ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin egemenlik iddia ettiği alanlarda çalıştığı için AB ile Türkiye arasında gerilim yaratan sondaj gemisi Yavuz’un petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Yavuz gemisi şu anda Mersin’in Taşucu limanında bulunuyor. Dönmez Yavuz’un şu anda Barbaros Hayrettin adlı sismik arama gemisinin çalışmalarından gelen veriler ışığında Selçuklu-1 kuyusu yakınlarında tekrar sondaja başlayacağını ifade etti, ancak tarih vermedi.

Dönmez’in verdiği bilgiye göre Türkiye Akdeniz’deki egemenlik alanının yarısında sismik arama çalışması yürüttü.

İlgili yazılar