Siyaset İnternet

Kati Piri Hacker saldırısına uğradı; “Anka Neferler” üstlendi

Kati Piri Hacker saldırısında sitesine erişimi kaybetti.

Kati Piri Hacker saldırısına uğradı. Avrupa Parlamentosu eski Türkiye Raportörü Kati Piri ile üyesi olduğu Hollanda’daki İşçi Partisi’nin (PvdA) internet siteleri, Türk hackerların saldırısına uğradı. Kati Piri ve PvdA’nın internet sitelerine saatlerce erişim sağlanamadı.

Kati Piri Twitter’da saldırının arkasında “Türk hackerların” olduğunu belirtti. Piri’nin paylaştığı Tweet’e göre hacker saldırısını “Anka Neferler” adlı grup üstlendi. Anka Neferler’in Tweet’inde, “Boğaziçindeki Provokatörlere ve Terörist Selo’ya Sahip Çıkan Hollandalı Siyasetçi Kati Piri ve Mensubu Olduğu İşçi Partisinin Sitesini Erişime Kapattık. Haddinizi Bileceksiniz..” denildi.

Piri, geçen hafta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala gibi siyasi tutukluların serbest bırakılmasını isteyerek “Türkiye’deki demokratları desteklemek için konuşmaya devam edeceğim” demişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Kati Piri’nin Twitter mesajını alıntılayarak, “Çirkin taleplerinle yaşlanacaksın. Ancak kötü isteklerin Türkiye’de hiç gerçekleşmeyecek” yanıtını vermişti.

Kati Piri hacker saldırısıyla karşılaştı. Piri’nin Türkiye ile ilgili Tweetleri İçişleri Bakanı Soylu tarafından eleştirilmişti.

Kati Piri kimdir?

Kati Piri, Macar asıllı Hollandalı siyasetçi. Temmuz 2014’ten bu yana Hollanda’yı temsilen İşçi Partisi’nin Avrupa Parlamentosu üyesidir.

Macar asıllı

Piri, 8 Nisan 1979 tarihinde Macaristan’ın Celldömölk şehrinde doğdu. 1991 ve 1997 yılları arasında Utrecht’teki Hristiyan Gymnasium’una gitti. 1998 ve 2000 yılları arasında Groningen Üniversitesi’nde pedagoji okudu ve daha sonra 2007 yılında mezun olduğu uluslararası ilişkiler bölümüne geçti.

Danışmanlıkla başladı

Piri 2006 ve 2008 yılları arasında Avrupa Parlamentosu İşçi Partisi heyetinin siyasi danışmanı olarak çalıştı. Son bir yıl içinde İşçi Partisi Avrupa Parlamentosu grubu Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı dış politikası siyasi danışmanı oldu. Daha sonra Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan ile ilişkiler üzerinde çalışan heyetin danışmanı olarak çalıştı. 2011 yılında, Wiardi Beckman Stichting’de bazı aylar çalıştı. Daha sonra o sene Hollanda Çok Partili Demokrasi Enstitüsü’nde Güney-Kafkasya ve Moldova’nın program yöneticisi oldu.

Avrupa Parlamentosu’na seçildi

Piri, Paul Tang ve Agnes Jongerius’tan sonra 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilişkin İşçi Partisi listesinde üçüncü sırada yer aldı. Mayıs 2014 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçildi.

Piri, Avrupa Parlamentosu’nda, Euronest Parlamenterler Meclisi Dış işleri Komitesi üyesi ve AB-Ukrayna Parlamento İşbirliği Komitesi Delegasyonu üyesidir. Ukrayna’nın 2014 parlamento seçimlerini gözlemleyen parlamentonun bir üyesiydi.

Türkiye tepki gösterdi

Piri, 2016 yılında, Türkiye’nin tepki gösterdiği AB üyeliği ile ilgili Avrupa Komisyonu‘nun Parlamentoya gönderdiği yıllık ilerleme raporunu hazırladı.

2019 seçimlerinin ardından Piri, başkan Iratxe García liderliğinde S&D Grubunun başkan yardımcılığına seçildi.

İlgili yazılar