Halka arz Manşet

Kayseri Şeker halka arz için mayısı hedefliyor; yüzde 15 hisse, 106 milyon TL’ye satılacak

Kayseri Şeker halka arz için düğmeye bastı.

Kayseri Şeker halka arz planını Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay anlattı. Akay, Kayseri Şeker A.Ş.’nin mayıs ayında halka arz etmeyi istediğini ve halka arz gelirini finans maliyetini düşürme ve yenilemede kullanacaklarını söyledi

Hüseyin Akay, şeker pancarındaki arz-talep dengesi ve Kayseri Şeker A.Ş.’nin halka arz planı hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Akay, Kayseri Şeker A.Ş.’nin halka arz planlarını değerlendirdiği konuşmasında, borsada yıldız pazarında yer almak için başvurduklarını ve sermaye artışı yaparak yüzde 15 halka arz gerçekleştireceklerini açıkladı. “Halka arzda ortaklarımız rüçhan haklarını kullanmayacaklar” diyen Akay, mayıs ayında halka arzı gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

106 milyon liralık büyüklük

Kayseri Şeker A.Ş’nin yüzde 15 oranında halka arzının yaklaşık 106 milyon liraya karşılık geldiğini açıklayan Akay, arz gelirini finans maliyetini düşürme ve yenilemede kullanacaklarını dile getirdi.

Akay değerlendirmesinde, şeker fabrikaları korunmadan çiftçilerin korunmasının mümkün olmadığını vurguladı. 23 milyon ton ile şeker pancarının bitkisel üretimde ilk sıraya geldiğini aktaran Akay, son 3 yılda şeker pancarına yüzde 60 zam yapıldığını ve küresel şeker fiyatlarında üretim kaynaklı artış beklendiğinin altını çizdi.

İlgili yazılar