Madencilik Altın Manşet

Kazdağı altın madeni lisansı iptal mi edildi? Çiğdem Toker açıkladı…

Kazdağı altın madeni lisansı iptal mi edildi? Bu yöndeki haberlere Sözcü yazarı Toker’den düzeltme geldi…

Kazdağı altın madeni lisansı iptal mi edildi? Çiğdem Toker açıkladı Kirazlı’da altın/gümüş çıkarmak için Kanadalı Alamos Gold’un Türkiye’de kurduğu Doğu Biga Madencilik A.Ş’nin ruhsat ve çalışma izinlerindeki son durum ne? Hafta sonu yerel mücadele sürdüren çevreciler madenin lisansının iptal edildiğini öne sürmüştü.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker bunun doğru olmadığını yazdı. Toker, Alamos”un, “Kirazlı’daki hukuki konumda herhangi bir değişiklik yok, hedefimizde hiçbir değişiklik söz konusu değil” dediğini ve şirketin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın işlemleri tamamlamasını beklediğini belirtti.

Madende son durum

Kazdağı altın madeni lisansı iptal mi edildi? Toker Alamos’taki son durumu şöyle anlattı:

“Doğu Biga’nın Kirazlı ruhsatı 13 Ekim 2019 tarihinden bu yana askıda. Ama nedeni bilinmiyor. Ruhsatta yetkili kurum Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) açıklamıyor.

Doğu Biga Genel Müdürü Ahmet Şentürk’ün şubatta bu köşede yer verdiğim açıklamaları üzerine, Kazdağları Kardeşliği platformundan mesaj geldi. CİMER’den (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) iletilen sorunun cevabına göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, izinleri 27 Ekim 2020’de  iptal etmişti.

Birkaç gün önce gazetemiz Sözcü dahil birçok mecrada, Kaz Dağları İstanbul Dayanışması’nın paylaştığı bir başka resmi cevap yayımlandı. Doğu Biga Madencilik şirketinin izin iptalleri yapılmış, iş makinaları tahliye edilmişti. Şirketin 13 Ekim 2021’e kadar süresi vardı. Dahası, proje alanı Orman Bölge Müdürlüğü tasarrufuna geçmiş, rehabilitasyon için ödenek planlaması başlatılmıştı.

Kazdağı altın madeni lisansı iptal mi edildi? Çevrecilerden bu yönde açıklama gelmişti.

Kalıcı ruhsat almıştı

Şirketin 2018’de Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı’nı, 2019’da da Çanakkale Valiliği’nden kalıcı ruhsatı aldığı belirtilen açıklamadan çarpıcı bir bölüm:

“Orman işletmesi, tahsis edilen alanın üzerinde bulunan ağaç ve bitki örtüsünü keserek tahsis edilen alanı madencilik faaliyeti için hazırladı ve şirketimize teslim etti. Bin kişilik istihdam öngörülen projemizde ilk etapta, 260 kişiyi Çanakkale bölgesi öncelikli olarak işe başlattık. Ekim 2019 tarihinde yukarıda belirttiğimiz on yıllık süre dönümü gerçekleşti ve tüm maden faaliyetlerinde olağan karşılanan temdit süreci için bu tarihten önce başvurumuzu gerçekleştirdik.

Bu bağlamda, Doğu Biga Madencilik Kirazlı altın ve gümüş madeni ruhsatıyla ilgili bütün hakları devam etmektedir. Temdit süreci hâlâ devam ettiği için Orman Bakanlığı henüz resmi uzatma verememiştir. Bu sebeple CİMER’e yöneltilen soruya sadece Orman Bakanlığı kapsamında cevap verilmiştir.”

Yeni ruhsat bekleniyor

Şirket, “Kirazlı’daki hukuki konumda herhangi bir değişiklik yok, hedefimizde hiçbir değişiklik söz konusu değil” diyor ve ETKB’nin işlemleri tamamlamasını beklediklerini tekrarlıyor.

Anlaşılan o ki Orman Bakanlığı’nın izin iptali, Kirazlı’daki gerçeğin sadece bir bölümünü yansıtıyor. Şirkete göre Orman Bakanlığı’nın tutumu, ETKB’nin  “uzatma” vermemesinden kaynaklanıyor. ETKB’nin Doğu Biga’nın ruhsatını hâlâ uzatmaması ise ruhsatın iptal edildiği anlamına gelmiyor. Net olan şey şu: İki bakanlık görüş ayrılığı yaşıyor. Ruhsat ise askıda.”

İlgili yazılar