Siyaset Video

Kılıçdaroğlu: 128 milyar dolar nerede?

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı’na yüklendi. “128 milyar doları kime sattın, kimlere sattın?” diye sordu, yanıtı da kendi verdi: Sen ve damadın el ele verdiniz, Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz!”

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

– 128 milyar doları, yani tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan parayı soruyoruz. 128 milyar dolar çok büyük bir rakam. Erdoğan, bu parayı kriz mücadelesinde kullandık diyor. Peki, kargaşayı önledin, güzel. Dövizi düşürdün o da güzel. Ama esas soru şu: 128 milyar doları kime sattın, kimlere sattın?

BU SATIŞ HANGİ TARİHTE, HANGİ YÖNTEMLE YAPILDI

– Merkez Bankası yaptığı tüm döviz satışlarını duyurur. 128 milyar dolarla ilgili hiçbir duyuru yok. Erdoğan’a beş soru soruyorum. 1- 128 milyar doların satışı hangi yöntemle yapıldı? 2- Bu satış hangi tarihlerde yapıldı? 3- Hangi kurdan ne kadar döviz satıldı? 4- Bu ticaretin alıcıları kimlerdir? 5- Bu satış işleminin altında kimlerin imzası var?

– Sen ve damadın el ele verdiniz Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz! Sorumlusu sensin. Bahçeli’ye de çağrı yapıyorum. 128 milyar doların nereye gittiğinin araştırılmasını istemiyor. Milliyetçilik bu mu? Vatanseverlik bu mu? Haftaya bir avuç tefeciye yüzde 90 kazançla büyük avantajlar kazandırdıklarını anlatacağım.

ÇİFTÇİLERİN KREDİ BORCU ÖDENEBİLİRDİ

– Asıl soru şu bu 128 milyar dolarla ne yapılabilirdi. Bir avuç tefeciye mi, 80 milyona mı hizmet edeceksin. 128 milyar dolar cari kurdan 932 milyar lira yapıyor. 10 milyon işsizimiz var. 1 yıl boyunca her bir işsize ayda 3 bin lira para verebilirdik.

İlgili yazılar