Siyaset Video

Kılıçdaroğlu: Beşli çetenin bütün yatırımlarını kamulaştıracağız ve alacağız

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 12 gün boyunca sürecek 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Görüşmeleri’ne başlandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’teki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Varlık Fonu’na da değinen Kılıçdaroğlu, “Bu bütçe haramzadelerin bütçesidir” dedi.

Kılıçdaroğlu, TL’nin değer kaybıyla ilgili şunları söyledi:

Merkez Bankası’nın kasası eksi 47 milyar dolar. Kim bu ülkeyi bu hale getirdi? Yani bu çocuklarımızın ödeyeceği para. 47 milyar dolar merkez Bankası’nda nasıl açıldı. Bunu biz ve torunlarımız ödeyecek. Bu kurum neyi araştıracak. O zaman arkadaşlar, Kanaryalar ne kadar yaşar diye önerge verin, belki arkadaşlar buna evet. Biz yerli ve milliyiz diyorlar, yerli olduğunuzdan şüphem yok ama milli olduğunuz konusunda şüphelerim var. Bir ülkenin milli olduğu parasından anlaşılır, şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin bankalarında mevduatın yüzde 56,3’ü Amerikan doları ile. Bu nasıl bir millilik, nasıl bir politika ki ülkeyi bu hale getirdi. Türk Lirası’nı kim itibarsızlaştırdı, Türk lirasını kim bu hale getirdi.”

Kamulaştırma sözü

CHP lideri, son dönemdeki kamu ihalelerinin birçoğunu kazanan şirketlerin işlettiği tesislerin kamulaştırılacağını da söyledi:

“Bakınız yerli ve milliyim diyordunuz gayri milli bir ittifak. İhaleyi alan kim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Neden Amerikan doları ile ihale yaptınız. Haydi diyelim kabul ettik, itiraz organı Londra Mahkemeleri… Sizin yerli ve milli anlayışınızın bu mu? 5’li çete denilen gruba Türk lirası eridikçe kur farkı ödüyorsunuz. Sayıştay raporlarına göre 69 milyona yakın kur farkı ödendi. Esnafa, kahveciye dükkânı kapat dediniz, esnafa ne verdiniz. Borç verdiniz. Sonra da gırtlağına bineceksiniz borç ver diye. Ama buradan bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. İktidar olacağız ve bu 5’li çetenin soygunlarına son vereceğiz ve bütün kaynaklarımızı bu 5’li çeteden kurtaracağız.”

İlgili yazılar