Holdingler Hisse önerileri Manşet

Koç Holding hisse hedef fiyat analizleri: 4. çeyrek bilançosu sonrası 2 öneri…

Koç Holding hisse hedef fiyat yorumları Vakıf Yatırım ve Oyak Yatırım’dan geldi.

Koç Holding hisse hedef fiyat analizleri yenilecek mi? Beklentilerin epey üzerinde gelen 4. çeyrek bilançosunun düşündürdüğü soru bu… Koç Holding piyasa beklentilerinin yüzde 21 üzerinde, yıllık yüzde 128 artışla 2,54 milyar TL net kar açıkladı. Yüksek oranlı artışların arkasında Ford Otosan ve Arçelik’in beklentiler üzerinde gelen net karları var. 

Holding’in 2020 yılı tamamında ana ortaklık net karı bir önceki yıla yüzde 111,2 artarak 9,27 milyar TL’ye ulaştı. 

Koç Holding hisse hedef fiyat analizleri: 4. çeyrek bilançosu iki öneri geldi…

Koç Holding’in dördüncü çeyrek’de kombine gelirleri yıllık yüzde 25,9 yükselerek 108,3 milyar TL’ye ulaşırken, segment bazında en fazla artış yüzde 76,4 ile otomotiv segmentinde görüldü. 

2020 yılının tamamında ise holdingin kombine gelirleri 2019 yılına göre yüzde 1,3 azalırken, bu düşüş temel olarak enerji segmentinde yaşanan gelir düşüşünden kaynaklandı.

Öte yandan, Koç Holding’in 2019 sonunda 673 milyon dolar net nakit pozisyonu 2020 yılında 375 milyon dolar’a geriledi, bu düşüş temel olarak Yapı Kredi Bankası’nda yüzde 9,0’luk payın (1,24 milyar TL’lik nakit çıkışı) satın alınmasından kaynaklandı. 

Ayrıca Holding’in 2020 yılında iştiraklerinden elde ettiği temettü geliri, Tüpraş’ın vergi finansallarında zarar açıklaması ve Arçelik’in salgına bağlı ihtiyatlılık nedeniyle temettü dağıtımı yapmaması sonucunda, yıllık yüzde 55,0 geriledi.

Hisse önerileri

Oyak Yatırım

“Net aktif değerine göre %26 iskontolu (son 2 yıl ortalaması %9) olan hisselerle ilgili %33 yükselme potansiyeline işaret eden 30.00 TL/hisse hedef fiyat ile Endeks Üzerinde Getiri tavsiyemizi sürdürüyoruz.”

Vakıf Yatırım

“Net aktif değerine göre %33,9 iskontolu işlem gören Koç Holding için kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri”, uzun vadeli “AL” önerimizi sürdürüyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar