Altın Hisse önerileri

Koza Altın hisse yorumu: Halk Yatırım’dan 132,80 TL hedef fiyatla ‘Al’ önerisi

Koza Altın hisse yorumu ve bilanço analizi Halk Yatırım’dan geldi.

Koza Altın hisse yorumu: Halk Yatırım’dan 132,80 TL hedef fiyatla ‘Al’ önerisi… Koza Altın’ın net karı 2021’in birinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 68 artışla 662 milyon TL’ye yükseldi. Açıklanan rakam, piyasa beklentisinin de yüzde 19 üzerinde. Şirketin net kar marjı da yıllık bazda 21,4 puan artarak yüzde 78 seviyesine çıktı. 

Halk Yatırım raporunda, net kar rakamının beklentileri aşmasında, yatırım faaliyetlerinden gelirler kaleminde görülen güçlü artışın etkili olduğu belirtildi. Şirketin faiz gelirleri önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 117 artışla 244 milyon TL’ye yükseldi. Kur farkı gelirleri de yüzde 190 artışla 179 milyon TL oldu. 

Koza’nın net satış gelirleri 2021’in birinci çeyreğinde  yıllık bazda yüzde 22 artış kaydederek 849 milyon TL seviyesinde piyasa beklentisine ise paralel gerçekleşti. Sosyal mesafe önlemleri sebebiyle üretimde görülen düşüşle satış hacminde azalırken TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi ve Altın Ons fiyatlarındaki güçlenme gelirlerdeki artışta etkili oldu. Bu dönemde, Altın Ons fiyatlarının yıllık bazda yüzde 13 değer kazanmasının yanı sıra, ortalama dolar/TL kurunun ilk 3 ayda yüzde 21 yükselmesinin etkisiyle, altın fiyatları TL bazında yıllık olarak yüzde 37 artış kaydetti. 

Koza Altın hisse yorumu: Halk Yatırım’dan 132,80 TL hedef fiyatla ‘Al’ önerisi geldi

Bu dönemde Kaymaz tesisinde üretilen altın miktarı yıllık bazda yüzde 51 azalırken, Himmetdede tesisinde ise üretim önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artış gösterdi. Ovacık tesisinde de üretim yıllık bazda yüzde 24 yükseliş kaydetti. Ancak Mastra tesisinde bu dönemde üretim yapılmadı. Sonuçta çeyreksel toplam üretim yıllık bazda yüzde 13 azalış kaydederek 62.521 ons seviyesinde gerçekleşti. Böylece satılan ons bazında altın miktarı da yıllık bazda yüzde 11 azalarak 63.852 ons’a indi.

Bu dönemde şirketin FAVÖK’ü yıllık bazda yüzde 1 düşüş kaydederek 413 milyon TL seviyesinde, kurum beklentimizin ve piyasa beklentisinin ise yüzde 15 altında gerçekleşti. Böylece, geçen yılın aynı döneminde yüzde 60 olan FAVÖK marjı yıllık bazda 11,3 puan düşüş kaydederek bu dönemde yüzde 48,7 seviyesine geriledi. 

Koza Altın hisse yorumu

Hisse yorumları

Halk Yatırım

“KOZAL hissesi için 139,20 TL olan hedef fiyatımızı 132,80 TL olarak güncelliyor, TUT tavsiyemizi ise AL olarak revize ediyoruz. Şirketin ilk çeyrekte üretim tarafında salgın etkileri nedeniyle zayıf görünümünü sürdürmesine rağmen, pandeminin yılın ikinci yarısının başlangıcından itibaren üretim aktiviteleri üzerindeki baskısının azalacağını düşünüyoruz. Bu nedenle yılın ikinci çeyreğinin sonunda devreye alınması planlanan Karapınar projesinin desteğiyle üretimin yıl sonu tahminimiz olan 260.000 ons seviyesini yakalayabileceğini düşünüyoruz. 180.000 ons (5,6 ton) altın ve 175.000 ons (5,4 ton) gümüş rezervinin 2020 yılı sonu toplam rezerv miktarına eklenmesi ile Karapınar projesinin 2021 yılı toplam üretiminin yüzde 4’ü kadar katkıda bulunacağını tahmin ediyoruz (10.000 ons). Fizibilite çalışmaları devam eden, 9-10 ton altın içeriğine sahip olan Mollakara projesinde de aynı bölgede uluslararası şirketlerle yürütülen metalurjik test çalışmalarından şirketin beklediği sonucun alınması durumunda, ilgili projeye ilişkin altın üretim miktarının 23-25 tona çıkma olasılığı söz konusu olabilir. Mollakara projesinin iki yıl sonra devreye alınması planlanıyor. Diğer yandan, şirket tarafından yapılan sondaj miktarında 2021 yılında geçen seneki döneme göre yüzde 284 artış olduğunu belirtmek isteriz. Şirketin rezervlerini artırma konusundaki çalışmalarını olumlu karşılıyoruz. Ayrıca, şirketin net borç/FAVÖK rasyosunun önceki yılın aynı dönemindeki –11,4x seviyesinden -16,2x seviyesine gerilemesini de olumlu olarak değerlendiriyoruz. Karlılık tarafında da devlet hakkı giderlerinde 2021’in birinci çeyreğinde  görülen artışın yıl içerisinde tekrarlanmayacağı öngörüsünün beraberinde, şirketin güçlü nakit pozisyonunun kur ve faiz gelirleri üzerinden destek sağlamaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Öte yandan, küresel makro dataların pandemi sonrası toparlanma görünümüne işaret etmesi karşısında merkez bankalarının destekleyici politikaları sürdürme konusundaki kararlı duruşları enflasyon baskılarını öne çıkararak tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimini güçlendiriyor. Bu bağlamda yılsonu Altın Ons fiyatı tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiğini gözlemliyoruz. Bu nedenle, 1.828 dolar/ons seviyesinde bulunan Altın Ons fiyatı tahminimizi 1.777 dolar/ons olarak güncelliyoruz.

Bu doğrultuda 2021 yılsonu FAVÖK tahminimizi 2,4 milyar TL’den 2 milyar TL seviyesine revize ediyoruz. Net kar tahminimizi de şirketin hem dövizde uzun pozisyonda olması hem de güçlü net nakit miktarının kur farkı ve faiz geliri tarafındaki yansımalarına ilişkin öngörülerle 1,95 milyar TL’den 2,07 milyar TL’ye yükseltiyoruz. Modelimizde, risksiz faiz oranı varsayımımızda yaptığımız ılımlı revizyon ve Altın Ons fiyatı tahminlerinde yaptığımız güncellemelere ek olarak tahminlerimizde yaptığımız değişiklikler ile net borç ve benzer şirket çarpanı modelimizi güncellememiz sonucunda, KOZAL hissesi için 139,20 TL olan hedef fiyatımızı 132,80 TL olarak güncelliyor, şirketin gündemdeki projelerine ek olarak rezervlerini artırma amacıyla yaptığı sondaj çalışmalarının olumlu sonuçlarını önümüzdeki süreçte alacağı düşüncesiyle ‘TUT’ olan tavsiyemizi ‘AL’a yükseltiyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar