Finans Manşet

Kredi kartı faizi yükseltildi!

Merkez Bankası, kredi kartında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranını yüzde 1,25’ten yüzde 1,46’ya; aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,55’ten yüzde 1,76’ya yükseltti.

Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliği ile yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı da yüzde 1,00’dan yüzde 1,17’ye; aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,30’dan yüzde 1,47’ye çıkarıldı.

Tebliğ ile azami faiz oranlarının belirlenmesine yönelik hesap yöntemi de belirlendi.

Merkez Bankası açıklamasına göre yeni hesaplamada, Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı 2020/4) çerçevesinde hesaplanan “referans oran”ın üzerine 55 baz puan eklenerek azami faiz belirlenecek. 2020/4 tebliğindeki referans oran dikkate alınmasıyla fonlama maliyetinin göstergesi olarak bankaların ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranlarının dikkate alınması sağlanmış olacak.

Açıklamada, yeni hesaplama yöntemi, azami akdi faiz oranı TL için referans oran+0,55; yabancı para azami akdi faiz oranı ise TL azami akdi faiz oranının yüzde 80’i olarak uygulanacak. Azami gecikme faiz oranı ise TL için azami akdi faiz oranı+0,30, yabancı para için gecikme faiz oranı ise yabancı para azami akdi faiz oranı+0,30 formülleriyle özetlendi.

İlgili yazılar