Güncel Finans

Kredi kartıyla alışverişlerde taksit süreleri kısaltıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarında kuyum, mobilya ve tv harcamalarında taksit sürelerini değişitirdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredi kartıyla yapılan harcamalara yönelik olarak yapılan taksit sürelerine ilişkin yeni bir düzenleme kararı aldı. Yaz aylarında düğün gibi etkinliklerin yoğun olması sebebiyle artan; kuyum, mobilya ve TV gibi ürünlerin yer alması dikkat çekti. Kararda, ayrıca taşıt alımlarındaki taksit süresi araç bedeline göre kredilendirileceği belirtildi.

Kuyum harcamalarında külçe altın hariç, diğer kuyum alışverişlerinde en fazla 3 ay, televizyon alımında 4 ay taksitlendirme yapılacak, ancak taksit için 5 bin TL tutar ve üzeri sınır olacak.

Bunun dışında; 1-6 ay arasındaki taksit ya da nakit çekimlerde yüzde 75 olan risk ağırlığı yüzde 100’e 6 ay üzeri olan taksitler ise yüzde 150’ye yükseldi. 1- 12 ay arası ihtiyaç kredilerinde ise yüzde 75’ten yüzde 100’e , 1 yıl ve üzeri vadede ise yüzde 75’ten 150’ye yükseltildi.

BDDK, taşıt teminatlı krediler hariç, tüketicilerin banka kredisi ve finansal kiralamayla aldığı binek taşıt araçlarının taksit sürelerinde düzenleme yaptı.

Taksit sürelerine ilişkin düzenleme şöyle:

Satış aşamasındaki son fatura değeri 120 bin TL ve altında olan taşıt alımlarında kredi süresi 60 aydan 48 aya düşürüldü.

Son fatura değeri 120 bin TL üzerinde (300 bin TL’ye kadar) olanlarda kredi süresi 48 aydan 36 aya düşürüldü.

Son fatura değeri 300 bin TL üzerinde olup, 750 bin TL’yi aşmayan taşıt alımlarında kredi süresi 36 aydan 24 aya,

Son fatura değeri 750 bin TL’den fazla olup, 1 milyon 500 bin TL’yi aşmayanlarda 24 aydan 12 aya indirildi.

Kredi ve Finansal kiralama ile alımlarda:

-Son fatura değeri 120 bin TL ve altında olanlarda değişiklik yapılmadı.

Toplam bedelin ne kadarının kredilendirilebileceğine ilişkin oran düzenlemeleri ise şöyle:

-Son fatura değeri 120 bin TL üzerinde olup, 300 bin TL’yi aşmayan taşıtların satış bedellerinin yüzde 50’ye kadar olan kısmı kredilendirilebilecek.

-Son fatura değeri 300 bin üzeri – 750 bin TL’ye kadar olanlarda yüzde 30’a kadar olan kısmı kredilendirilebilecek.

-Son fatura değeri 750 bin TL üzeri-1,5 milyon TL arasında olanlarda yüzde 20’ye kadar olan kısım kredilendirilebilecek.

-1 milyon 500 bin TL üzerinde olan taşıtlar için yüzde sıfır olarak uygulanacak. Bu düzenleme ile 1,5 milyon TL üzeri taşıt alımlarının kredilendirilmesi önlenmiş oldu.

İlgili yazılar