Kripto para Manşet

Kripto para haciz süreci başladı; borsalar hesabı dondurabiliyor

Kripto para haciz sürecinde yeni dönem.

Kripto para haciz süreci başladı; borsalar hesabı dondurabiliyor…

Dijital ekonomi yazarı Füsun Sarp Nebil, T24’teki yazısında “İşi aracılık yapmak olan yerli borsaların, ‘Mahkeme kararı gelirse bilgi veririz’ ve ‘Hesaba bloke talebi gelirse, bloke konulabilir’ şeklindeki mesajları yerli borsa sektöründe bir deprem etkisi yaratacak gibi gözüküyor” dedi.

Son düzenleme sonrasında kripto para borsalarının hakkında haciz kararı bulunan üyelerinin hesaplarını dondurduğunu belirten Nebil şunları yazdı:

“10 gün önce Hazine ve Maliye Bakanlığının, yerli kripto para borsalarına yolladığı talimatla, müşteri verilerini istediğini yayımlamıştık. Bakanlık açıklamasında MASAK’a ve kara para aklama olaylarına işaret etmişse de, sektör uzmanları, o gün bunun nedeninin vergi olabileceği yorumu yapmıştı.

.

Ancak bugün ortaya çıkan bazı gelişmeler, bu verilerin “icra” için de kullanılabildiğini gösteriyor. Hakkında haciz kararı olan birisinin, BTCTurk ile bu konuda yaptığı mesajlaşmayı tweet’inde aktaran Halil Onuk “Borcu olan kripto yatırımcı yandı” diyor. BTCTurk’ün icra nedeniyle kripto parasına erişimi engellenen bu müşterisine cevabını da hem bu tweeti tıklarsanız, hem de yukarıda görüyorsunuz.

Özetle, mahkeme kanalıyla konulacak bir haciz işlemi ve özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi, SGK borçları gibi durumlarda, yerli borsalardaki kripto varlıklara el konulabilecek. Bu tür borçlarda, banka hesaplarına getirilen “haciz” işlemi artık kripto para borsalarına da uygulamaya başlanmış gözüküyor.

İlgili yazılar