Kripto para Manşet

Kripto para işlem hacmi Ağbal’la patladı: 26 milyar TL!

Kripto para işlem hacmi, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması sonrasındaki çalkantıda patladı…

Kripto para işlem hacmi tavan yaptı… TL’nin son dönemdeki sert değer kaybı, kripto para işlemlerinde ciddi artışa neden oldu. Kripto para işlem hacimleri, Ağbal’ın görevden alındığı hafta sonunda ani yükselişle 218 milyar TL’yi (26 milyar dolar) gördü. Borsa İstanbul’da günlük işlem hacmi 31 Mart’ta 20.2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Sözcü’nün aktardığı ABD’li araştırma kurumu Chainalysis’in verilerine göre, şubat başı ile 24 Mart arasındaki kripto para işlem hacimleri, Ağbal’ın görevden alındığı hafta sonunda ani yükselişle 218 milyar TL’yi (26 milyar dolar) gördü. Bir önceki yılın aynı döneminde bu rakam 7 milyar doların üzerindeydi.

Kripto para işlem hacmi Ağbal’ın görevden alınmasıyla patladı…

Bu artış, Bitcoin’in tüm zamanların zirvesi olan 62 bin doların hemen altını görmesinin etkisiyle büyük yatırımcı ve şirketlerin yükselen varlığı kucaklaması ve kripto para piyasasına olan artan küresel ilgiden de kaynaklanıyor.

Yine de Türkiye’deki yatırımcılar Reuters’a yaptıkları açıklamada zayıf seyreden TL ve enflasyon baskılarının ve hızlı kazanım umutlarının talebi artırdığını söylediler.

İlgili yazılar