Halka arz Manşet

Küçük yatırımcı halka arzlara küstü!

2 ay önce 800 bin kişinin rağbet ettiği halka arzlara bireysel yatırımcı talebi 20 binlere düştü. Uzmanlara göre yatırımcıları peş peşe gelen büyük arzlar ve kayıplar kaçırdı.

Sözcü’nün haberine göre yatırımcılar 2020 başından bugüne kadar halka arz edilen şirketlere oldukça yoğun talep gösterdi. Son 1 yılda bireysel yatırımcı sayısı 1 milyon artarken, hisse senedi hesabı olan bireylerin sayısındaki büyük artış önemli ölçüde halka arzlara katılım isteğinden kaynaklanıyordu.

Bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yapılan arzlardan daha fazla hisse temin edebilmek için tüm aile bireylerine hesap açılması ve ayrı ayrı başvuru yapılması söz konusuydu. Bunun üzerine bireysel katılımcı sayısı 845 bini bulan halka arz dahi oldu. Ancak özellikle son 5 halka arzlarda bireysel yatırımcı sayısı hızla düşmeye başladı.

Halka arzlardan sonra hisselerin kazancı iyi olduğundan bireysel yatırımcı ilgisi artmıştı. Ancak peş peşe büyük montanlı arzların gelmesi ve üstelik kazandıramaması bu trendi bozdu. Borsa uzmanlarına göre, ilginin azalmasının bir nedeni de bir halka arz sonrasında virmanlı satış ile piyasayı bozanların yatırımcı güvenini sarsması. Ayrıca bilançosunda net kârı olmayan ya da ciddi borçlu şirketlerin yüksek değerleme ile arz edilmesi de yatırımcıyı uzaklaştırdı.

Ekim 2020’den bu yana 8 ayda art arda gerçekleşen 23 halka arzın büyüklüğünün 12.1 milyar TL’ye ulaştığını belirten Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, “Verilere bakınca yerli yatırımcının küstürüldüğünü söyleyebiliriz” dedi.

İlgili yazılar