Dolar/TL Manşet

Küresel piyasalarda dolar düştü; 91 seviyesinde… Dolar TL ve Euro TL’de son durum…

Dolar düştü ve bunun nedeni en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Dolar Endeksi (DXY), 91.60’a kadar yükselip 2021 zirvesine ulaşmıştı ama kısa bir süre sonra satış baskısıyla karşı karşıya kaldı. Bunun sonucunda dolar düştü. Endeks, yeni hafta öncesinde 91.00 seviyesinde gezinmeye devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvillerdeki zayıflamanın dolar üzerinde baskı oluşturduğu görülüyor. Dolar endeksindeki zayıflama TL’deki yükselişe omuz verdi ve Amerikan para birimi hafta sonu 7.05’e kadar indi.

Küresel piyasalar bu hafta dolarla ilgili olarak Perşembe günü Amerika’da açıklanacak haftalık işsizlik başvurularına odaklanacak.

Para politikası cephesinde, FED Başkanı Powell’ın Çarşamba günü geç saatlerde konuşma yapması planlanıyor. Powell, son basın toplantısında, FED Başkanı piyasalara tahvil alımları konusunda güvence vermemişti.

Dolardaki yükseliş sürecek mi?

Enflasyondaki gözle görülür bir toparlanma, Federal Rezerv’in para politikasını beklenenden daha erken sıkılaştırabileceği iddialarına yol açtığı için, ABD Doları yakın vadede ana rakipleri karşısında değer kazanmaya devam edebilir.

Fed’in tercih ettiği tüketici fiyatı büyümesi ölçümü – Temel Kişisel Tüketim Harcaması (PCE) endeksi – Aralık ayında yıllık % 1,5 artışla% 1,3’lük piyasa tahminlerini aştı. ISM imalat fiyatları alt endeksi de beklenmedik bir şekilde yükseldi, Ocak ayında 82.1’e yükseldi. Beklenti, daha muhafazakar bir artışla 77’ye ulaşacağı yönündeydi.

Demokratlar Başkan Joe Biden’in önerdiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin çoğunu basit bir çoğunluk ile geçirmesinin yolunu açarken, enflasyonist baskılar önümüzdeki haftalarda artmaya devam edebilir.

Pozitif aşılama ilerlemesi ve düşen koronavirüs vakaları da tüketici fiyatlarının daha da artmasına neden olabilir. Covid-19 enfeksiyonlarını takip eden 7 günlük hareketli ortalama, son üç haftada 130.000’in üzerinde azalırken, 33 milyondan fazla Amerikalı en az bir doz koronavirüs aşısı aldı.

Bununla birlikte, “Hazine menkul kıymetlerini ayda en az 80 milyar dolar vartırmaya devam etme taahhüdünü yineledikten sonra, Fed’in yakın zamanda para politikası ayarlarını değiştirmeye çalışması nispeten düşük görünüyor. Menkul kıymet alımı, azami istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde önemli ilerleme kaydedilene kadar ayda en az 40 milyar dolar şeklinde sürecek.

Fed üyeleri arasında yakın zamanda tahvil alımlarını azaltma fikrini küçümseyenler de va. Başkan Jerome Powell “(Gevşek para politikasından) çıkışa odaklanmanın erken olduğunu” yaptı. St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın “hala bir krizin ortasındayız” dedi.

Önümüzdeki günlerde Ocak ayı enflasyon verileri ve dördüncü çeyrek GSYİH rakamları piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek.

Euro cephesinde ne var?

Euro içeride 8.48 TL’ye gerilerken uluslararası piyasalarda Almanya ekonomisinin ön plana çıktığı bir hafta Euro’yu bekliyor.

Almanya’nın Aralık ayı sanayi üretimi ve ticaret rakamları Pazartesi ve Salı günü açıklanacak. Her iki veri setinin hem EUR hem de Avrupa paralarını etkilemesi beklenmiyor.

Cuma günü Euro Bölgesi sanayi üretimi rakamları da yön verecek. Salı ve Çarşamba günü İtalyan ve Fransız sanayi üretimi rakamları da ilgi çekecek.

Geçen Perşembe günü Euro / Doların1 Aralık 2020’den bu yana ilk kez 1,20’nin altına düşmesi sadece teknik olarak değil psikolojik olarak da oldukça önemliydi. Yatırımcılara, Euro bölgesinin vatandaşlarını koronavirüse karşı aşılamada ABD’nin (ve İngiltere’nin) çok gerisinde kaldığını ve bu nedenle herhangi bir ekonomik iyileşmenin de muhtemelen geride kalacağını hatırlattı.

Geçen Perşembe günü Euro / Doların1 Aralık 2020’den bu yana ilk kez 1,20’nin altına düşmesi sadece teknik olarak değil psikolojik olarak da oldukça önemliydi. Yatırımcılara, Euro bölgesinin vatandaşlarını koronavirüse karşı aşılamada ABD’nin (ve İngiltere’nin) çok gerisinde kaldığını ve bu nedenle herhangi bir ekonomik iyileşmenin de muhtemelen geride kalacağını hatırlattı.

Son aylarda, ABD Doları piyasaların favori güvenli limanı haline geldi, ancak küresel ekonomik toparlanma geldiğinde, yükselişte de lider olduğunu kanıtlayabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, yatırımcılar, ABD ve İngiltere gibi vatandaşlarını koronavirüse karşı aşılamada önde olan ülkelerin para birimlerinin, pandeminin neden olduğu çöküşten ekonomik olarak ilk toparlananlar olacağından eminler.

Bu, Federal Rezerv ve İngiltere Bankası gibi merkez bankalarının da para politikasını sıkılaştırmaya ilk başlayacakları anlamına geliyor. Belki de Avrupa Merkez Bankası hala faaliyeti artırmak için bir faiz indirimi düşünürken!

Bu, EUR / USD için kötü bir haber, bu da ECB’nin olmasını tercih edeceği yere geri döndü ve muhtemelen en son Kasım başında görülen 1,16 civarında düşük seviyelere düşebilir – elbette kısa vadede değil.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar