Şirket haberleri Manşet Sendika

Link Bilgisayar mobbing mi yapıyor? Çalışanlardan suçlamalar, şirketten açıklama

Link Bilgisayar mobbing haberleri Bilişim Çalışanları Dayanışma Ağı’nın (Biçda), Twitter’da yaptığı paylaşımla başladı. Şirket cevap verdi.

Link Bilgisayar mobbing mi yapıyor?… Bilişim Çalışanları Dayanışma Ağı (Biçda), Twitter’da yaptığı paylaşımda maili şu açıklamayla yayımladı: “Link Bilgisayar çalışanları pandemi süreci ile beraber ciddi bir mobbinge maruz kalıyorlar. Genelde kovulmayı öne sürerek sözlü yaptıkları mobbinge geçtiğimiz hafta bir e-posta ile yazılı olarak devam etmişler. Mailde en temel hakların kısıtlanmasının yanı sıra korkunç içerikler var.”

“Kapanma sürecinde uyulacak kurallar” başlıklı maildeki maddeler ise şu şekilde: 

  • “Cep telefonları sürekli yanınızda olacak.
  • Aramalarda cep telefonlarına ulaşılamayan arkadaşlar yıllık izin girecek.
  • Öğle tatilleri kapanma sürecince kaldırılmıştır.
  • Mesai dışı izin kullanılmayacak. İşi olup izin kullanmak isteyen olursa yıllık izin girmesi gerekir.
  • Alışverişe gittim, tuvaletteyim mazeretleri kabul edilmeyecektir.”

Link: 3-4 saat çalışıyorlar

Haberler üzerine Link bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Tam kapanma döneminde müşterilerimize doğrudan hizmet veren personelimizin günlük çalışma saati, şirketimizin normal günlük çalışma süresinden çok daha kısa olmak üzere ortalama 3-4 saat arasındadır” denildi.

Açıklama şöyle:

“Bugün bazı sosyal medya platformlarında şirketimiz çalışanlarının mobbinge maruz kaldığı yönünde çıkan yayınlar üzerine Şirket yönetimi olarak açıklama yapılma gereği duyulmuştur.

Şirketimiz 37 yıl önce sektörün öncü yazılım firması olarak yüzde yüz yerli sermaye ile kurulmuş ve kurulduğu günden beri her türlü yasal mevzuata uyma konusunda titizlik ve özen göstermektedir. Şirketimiz her zaman gerek müşterileri ile gerekse şirket personeli ile olan çalışmalarında memnuniyeti ön planda tutan, personelinin temel hak ve ihtiyaçlarını gözeten, pandemi döneminde personelin sağlığını ön planda tutan ve onların mağduriyetine neden olacak eylemlerde bulunmamayı her zaman ilke edinmiş, bunlardan ödün vermeyen ciddi, kurumsal bir firmadır. Bu sebepledir ki şirketimizde çalışan personelin ortalama çalışma süresi 10 yılı aşmaktadır.

Sermayesi insan gücü olan şirketimiz, çalışanlarının her daim yanında olmuş, bir yıldan uzun süren pandemi döneminde çalışanlarının ücret, izin vb. mali ve sosyal haklarını kesinti ve aksaklık yaşanmaksızın vermiş, bu süreçte hiçbir çalışanımız ücretsiz izne çıkarılmamıştır.

Bilişim sektöründe faaliyet göstermemiz nedeni ile bu pandemi döneminde servis-destek hizmetlerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulması ve müşterilerimizin mağduriyetine neden olunmaması adına Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan kararlar doğrultusunda çalışmalara uzaktan devam edilmesi kararı alınmıştır. Bu tam kapanma döneminde müşterilerimize doğrudan hizmet veren personelimizin günlük çalışma saati, şirketimizin normal günlük çalışma süresinden çok daha kısa olmak üzere ortalama 3-4 saat arasındadır.

Pandemi ile birlikte hayatımıza yeni giren uzaktan çalışma sisteminin çalışma hayatındaki uygulama karmaşası içinde bir çalışanımızın, bu kapanma döneminde şirketimizin onlarca çalışanı içinde sadece 12 kişiye gönderdiği anlaşılan kontrolümüz dışı iç yazışma içeriğindeki şirketimiz prensiplerine ve çalışma hukukuna uygun olmayan, yanlış anlaşılmalara mahal veren ifadeleri şirket yönetimi olarak kabul etmediğimizi kamuoyuna bildiririz.

Yapılan incelemede şirketimizin bazı personelleri arasında yapıldığı anlaşılan iç yazışmaların, yanlış anlaşılmalara mahal verecek şekilde sosyal medya platformlarında yayınlanmış olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.”

Link Bilgisayar mobbing mi yapıyor? Çalışanlardan suçlamalar, şirketten açıklama

Ekonomy.TV

İlgili yazılar