Kripto para Manşet

Lütfi Elvan: Kripto paralarla ilgili çok ciddi kaygılarımız var

Lütfi Elvan kripto paralarla ilgili kaygılarının çok ciddi olduğunu söyledi.

Bakan Elvan, reform paketindeki maddelerle ilgili kanun ve yönetmelik taslaklarının hazır olduğunu açıkladı. Reform paketi takviminin en geç gelecek salı paylaşılacağını belirten Elvan, basit usule tabi esnafa gelir vergisi muafiyeti konusunda ise, “İstisna uygulamamız 2021 yılı kazançlarıyla başlayacak ve kalıcı olarak uygulanacak.” ifadesini kullandı.

Dünya’nın haberine göre Elvan, esnafa getirilecek istisna uygulamasının, basit usulde vergilendirilen 850 bin esnafı ilgilendirdiği bilgisini verdi. Elvan, “Gelir vergisinden muaf tutuyoruz, beyan yükümlülüklerini kaldırıyoruz. İstisna uygulamamız 2021 yılı kazançlarıyla başlayacak ve kalıcı olarak uygulanacak, bunu özellikle vurgulamak istiyorum.” diye konuştu.

“Dijital para konusunda Merkez Bankamız çalışıyor”

Bakan Elvan, “Dijital para konusunda Merkez Bankamız çalışıyor. Teknolojik altyapı için Ar-Ge projesi yürütülüyor, yasal altyapı için hazırlığımızı yaptık.” diyerek, “Dijital para ile kriptoyu karıştırmamak lazım. TL karşılığı dijital paradan bahsediyoruz. Kripto paralarla ilgili çok ciddi kaygılarımız var.” şeklinde konuştu.

İlgili yazılar