Güncel Manşet Sağlık

MacFit’te üç kat zam iddiası; MacFit: Zam yok, üyelik tipi değişti

En büyük spor merkezlerinden biri olan Macfit’te abonelik ücretlerine üç kat zam geldiği ve abonelerin sosyal medyadan tepki gösterdiği iddia edildi.

Sabah’tan Metin Can’ın haberine göre sosyal medya üzerinden organize olan üyelerin birçoğu konuyu tüketici mahkemelerine taşıdı. Birçok kişi de üyelik iptali için başvuruda bulundu. Müşterilerden iptal karşılığında cayma bedeli istendi. Şirket yetkilileri zam için maliyetleri gerekçe gösterdi. Fitness merkezine üye vatandaşlar ise şirketin pandemi ile birlikte azalan üyelik zararını enflasyonun katbekat üzerinde zam yaparak çıkarmaya çalıştığını belirtti.

MacFit: Zam yok; taahhütsüz üyelik daha pahalı

MacFit, Ekonomy.TV’ye ilettiği açıklamasında iddiaları yalanlayarak, “Şirketimiz 2021 yılında üyelik ücretlerine herhangi bir zam yapmamıştır” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • “Altı aylık veya yıllık olarak taahhütlü üyelik gerçekleştirilen üyeliklerimize taahhüt süresi bitmeden 20 gün önceden başlayarak hatırlatma maili ve SMS gönderilmekte, kendileri teker teker telefonla aranmaktadır ve diledikleri takdirde yine taahhütte bulunarak avantajlı fiyatlarla hizmet almaya devam edebilecekleri belirtilmektedir. Herhangi bir yenileme yapılmaması veya iptal talebinde bulunulmaması durumunda sözleşmelerinin aylık taahhütsüz üyelik ücreti ile devam edeceği ifade edilmektedir. Bu sürenin sonunda herhangi bir talepte bulunulmazsa, üyelik sözleşmesi gereği üyelik daha yüksek fiyatlı olan aylık taahhütsüz fiyat üzerinden devam etmektedir. Bu uygulama bir fiyat artışı değildir, üyelik cinsinin değişmesidir.
  • Taahhütlü olarak altı aylık veya yıllık yapılan üyeliklerde sözleşme gereği taahhüt süresi dolmadan üyelik iptali söz konusu olduğunda yapılan sözleşme kapsamında bir cayma bedeli hesaplanmakta ve üye tarafına yansıtılmaktadır. Birçok abonelik sisteminde standart olan bu uygulama, üyelerimize hem sözleşmelerinde hem de yeni üyelik süreçlerinde belirtilmektedir.”

İlgili yazılar