Dolar/TL Manşet

Maggio: Merkez Bankası’nın rezervleri yaz sonu/sonbahar başında bitecek

Doların yeniden 7 TL’ye yükselmesi dünyanın gündeminde. Reuters, doların 7 TL’yi test etmesi ve Euro karşısında tarihi dip seviyelere inmesinin 2018 Ağustosunda yaşanan kur krizini yeniden akıllara getirdiğini belirtti.

Reuters’a konuşan yatırım şirketi TD Securities’den Cristian Maggio, Merkez Bankası’nın rezervlerindeki erimenin dikkat çekici olduğunu belirterek şöyle dedi:

Merkez Bankası bu yılki hızla giderse brüt rezervlerinin tamamını (Ki, çoğu borç) yaz sonu veya sonbahar başında bitireceğini düşünüyoruz.

Ekonominin COVID-19’dan çok ağır etkilendiğini belirten Reuters, IMF’nin Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 daralmasını öngördüğünü, S&P’nin ise bütçe açığının bu yıl yüzde 5’e çıkmasını beklediğini hatırlattı.

TL’nin siyasi gelişmelere “rehin” hale geldiğini de savunan yayın kuruluşu, Moskova’yla Suriye, Amerika’yla S-400’ler ve AB ile Akdeniz’deki doğalgaz ve göçmenler konusunda gerilimlerin bulunduğunu ve bunlara şimdi de Libya’da Rusya’yla yaşanan çekişmenin eklendiğini belirtti.

Haberde Merkez Bankası’nın yaklaşık bir yıldır gevşek para politikası uyguladığı ve bunun sonucunda negatif reel faiz seviyesine indiğine dikkat çekildi ve TCMB’nin enflasyon beklentisini yükseltmesinden sonra Ağustos toplantısında faiz artırımına gidebileceği yorumunda bulunuldu.

İlgili yazılar