Enerji

Maspo’dan Alaşehir’e 30 MW’lik yeni jeotermal santral

GÜRMEN Group şirketlerinden Maspo Enerji A.Ş.’nin Manisa Alaşehir’de kurulu jeotermal enerji santral yatırımlarından 30 MW kurulu güce sahip yeni fazı ALA-2’nin resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez’in video konferans aracılığıyla katıldığı tören ile yapıldı. 

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından geçici kabulü yapılan Maspo Enerji A.Ş.’nin Manisa Alaşehir’de bulunan 30 MW gücündeki ALA-2 jeotermal enerji santralinin resmi açılış töreniyle Maspo Enerji A.Ş.’nin yatırımları Türkiye’nin en büyük santral yatırımları arasında yerini aldı. 

Açılış töreni sonrası konuşan Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür, “Grup olarak daha yaşanabilir bir dünya için çevreye dost yenilenebilir enerji alanına yatırım yapıyoruz. Bu alandaki yatırımlarımızın hayata geçirilmesinde öncelikle jeotermali stratejik alan olarak seçtik. Türkiye jeotermal enerjide Avrupa’da 1’nci, dünyada 4’üncü sırada ve önemli bir gelişim potansiyeline sahip. Resmi açılışı yapılan ALA-2 JES, yenilebilir enerji alanındaki yatırımlarımız için önemli bir aşamaydı ve bu yatırımı ülkemize kazandırmaktan, jeotermal enerjide Türkiye’nin yerli kaynaklarının gelişimine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Maspo Enerji A.Ş. Genel Müdürü Murat Solmaz, “Dünyada tükettiği enerjinin tamamını yenilenebilir kaynaklardan üreten şirketlerin yer aldığı RE100 platformuna Türkiye’den kabul edilen ilk ve tek grup olan Gürmen Group şirketlerinden Maspo A.Ş.’nin ALA-2 jeotermal enerji santralinin devreye girmesiyle yenilenebilir enerjide toplam 40 MW’lık kurulu güce ulaştık.  Maspo Enerji A.Ş. olarak tüm gücümüzle yenilebilir enerji ve odaklandığımız jeotermal enerji kaynaklarını sürdürülebilirlik vizyonumuz ile artırmaya devam ediyoruz” dedi.

Maspo Enerji A.Ş.’nin şu anda 12 bin 650 hektarlık jeotermal sahası ile yatırımlarının bulunduğu Manisa yöresinin en büyük ve verimli ruhsatına sahip olduğunu açıklayan Murat Solmaz, şöyle devam etti: “2017 yılında jeotermal santral yatırımlarımızın ilk fazı olarak 10 MW güce sahip jeotermal enerji santralı ALA-1’i işletmeye aldık ve 30 MW’lık ALA-2 jeotermal enerji santralının da yatırım sürecini başlattık. ALA-2’nin resmi açılışıyla da hedeflerimizi gerçekleştirmede büyük bir adım attık.“

Yeni yatırım hedefleri ile ilgili olarak da açıklama yapan Maspo Enerji A.Ş. Genel Müdürü Murat Solmaz, “Hedeflerimizi büyüttük. Jeotermal’in entegre yatırımları üzerinde çalışmalarımıza başladık. Jeotermalin etkin kullanıldığı seracılık ve tarım yatırımları üzerinde fizibilite çalışmalarımıza devam ediyoruz. Diğer taraftan yatırımlarımızın üçüncü fazı için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz” dedi.

İlgili yazılar