Hazır Giyim ve Tekstil Otomotiv Şirket haberleri

Menderes Tekstil, araç muayene işindeki payını devrediyor; 14 milyon liraya yakın kâr elde edilecek

Menderes Tekstil, Aktur Araç Muayene İstasyonları’nda bulunan yüzde 48’lik payını Osman Akça Tarım’a devrediyor. Bağlı holdingi Akça Holding’in şirketi olan Osman Akça’ya yapılacak devrin bedeli 176 milyon lira olarak belirlendi. Satıştan 14 milyon liraya yakın kâr elde edilecek.

Yapılan açıklamada verilen bilgiler şöyle; “Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 27.11.2020 tarihli toplantısında finansal yapımızı güçlendirmek amacıyla; Şirketimizin % 48.0 oranında iştiraki olan, 31,519,600 TL ödenmiş sermayeli Aktur Araç Muayene İstasyonları İşletmeciliği A.Ş.’ de sahip olduğu 15,129,408 adet payın tamamının Osman Akça Tarım Ürün. İth. İhr. San. ve Tic. A.Ş.’ye DRT Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde hazırlanan Değerleme Raporuna uygun olarak toplam 176,000,000 TL bedel karşılığında devrine karar verildi.”

Satıştan 14 milyon liraya yakın kâr elde edilecek


Açıklamanın devamında tahsilin nasıl yapılacağına da yer verildi:

“Pay bedelinin, Osman Akça Tarım’ın Akça Enerji Üretim Otoprodüktör Grubu A.Ş. sermayesinde sahip olduğu % 4.3 ve Tan Elektrik Üretim A.Ş. sermayesinde sahip olduğu % 28.0 payının değerine tekabül eden kısmının, söz konusu paylar karşılığında tahsil edilmesine ve bu tutarın DRT Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş. tarafından hazırlanmakta olan değerleme raporu sonucuna göre belirlenmesine karar verildi.”

Kalan kısmının Osman Akça Tarım ile imzalanan Pay Devir Sözleşmesindeki koşullar dahilinde 31.12.2021 tarihine kadar nakden veya mahsuben tahsil edilecek.

Satıştan elde edilecek 13 milyon 861 bin 116 liralık kâr finansal yapının güçlendirilmesinde kullanılacak.

İlgili yazılar