Finans Göstergeler Güncel Manşet

Merkez Bankası: Enflasyonu temel mallar yükseltti

Merkez Bankası, aralık enflasyonuna dair değerlendirmelerini açıkladı. Tüketici fiyatlarının aralık ayında yüzde 1,25 oranında arttığına ve yıllık enflasyonun geçen yılı yüzde 14,60 oranında tamamladığını anımsatan Merkez Bankası, yıllık enflasyondaki artışın ana belirleyicisinin temel mallar olduğunu, dayanıklı mal ve giyim gruplarındaki ayrışmanın sürdüğünü belirtti. 

Merkez Bankası, ocak ayında, enerji enflasyonu üzerinde elektrik, doğalgaz ve İstanbul şebeke suyu fiyat ayarlamalarının etkisinin görüleceğini öngördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın değerlendirmesi şöyle:

“Dayanıklı mallarda birikimli döviz kuru etkileri, talep koşulları ve uluslararası metal fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyat artışları alt kalemler genelinde güçlü seyretmiştir. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonu ve eğilimleri yükselmiştir. Bu dönemde petrol fiyatlarındaki artışla birlikte enerji enflasyonu yükselirken, hizmet enflasyonundaki artış görece sınırlı kalmıştır. Gıda grubunda yıllık enflasyon baz etkisiyle sınırlı ölçüde gerilese de, temel girdi niteliğindeki tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelerin de etkisiyle fiyatlar artış eğilimini sürdürmüştür.”

İlgili yazılar