Hisse önerileri Gıda Manşet Perakende

Merrill Lynch hisse tavsiyesi 2021: Coca Cola, Migros, Efes, Ülker, Şok, Mavi

Merrill Lynch hisse tavsiyesi… Bank of America Merrill Lynch’den tüketiciye yönelik faaliyet gösteren şirketler için kapsamlı rapor….

Merrill Lynch hisse tavsiyesi 2021: Coca Cola, Migros, Efes, Ülker, Şok, Mavi…

Bank of America Merrill Lynch, hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören ve son tüketiciye satış yapan şirketlerle ilgili raporunda iyimser bir tablo çizerek al önerisinde bulundu. Raporda analiz edilen şirketler, perakendeciler BİM, Migros, Şok, gıda şirketleri Ülker, Coca Cola, Anadolu Efes ve giyim şirketi Mavi. Bank of America Merrill Lynch, BİM hariç 6 hisse için “Al” önerisinde bulundu. BİM için ise “Nötr” görüş belirtildi. Yatırım kuruluşunun öncelikli tercihleri ise Coca Cola ve Migros.

Merrill Lynch hisse tavsiyesi 2021: Buy: Al; PO: Fiyat hedefi

Raporda bu hisselerle ilgili pozitif değerlendirmenin 6 nedeni olduğu belirtildi:

  1. 2020’de parlak performans sergilemeleri ve bilançolarının piyasa beklentilerini aşması.
  2. 2021 yılını güçlü bir performans, yüzde 24-29 arasında gelir/FAVÖK büyümesiyle geçirecekleri beklentisi.
  3. 2021 için Bank of America Merrill Lynch’nin yapabileceği muhtemel yukarı yönlü revizyonlar.
  4. Borcun bu şirketler için sorun olmaktan çıkması. Sektörün net borç/FAVÖK oranı 0.1 çarpanda.
  5. Hisse başına kazancın önümüzdeki 3 yılda artacağı beklentisi.
  6. Sektörün defter değeri/FAVÖK oranının şu anda 5 çarpanda olması. Bu oranın 7 yıllık ortalaması 7.4’tü.

Neden Coca-Cola İçecek ve Migros?

Bankanın öncelikli tercihlerinin Coca-Cola ve Migros olduğunu yukarıda belirtmiştik. Coca-Cola’nın avantajları, çift haneli enflasyonun fiyatlamayı olumlu etkilemesi, olumlu hedge (riskten korunma) ortamı, güçlü operasyonel maliyet yönetimi.

Migros ise Bank of America Merrill Lynch’e göre hisse başına getiride büyük iyileşme imkanıyla öne çıkıyor.

Perakende satışları pandemide büyüdü

Raporda dikkat çekilen bir başka olgu, 2020’de perakende satışlarının, pandemiye rağmen artmış olması. Bank of America Merrill Lynch, gıda satışlarının yıllık bazda yüzde 9.8, gıda dışında ie yüzde 1.1 büyüdüğüne dikkat çekiyor. Banka, büyüme temposunun 2021’de de süreceği öngörüsünde bulunuyor. Asgari ücretin 2021 için yüzde 22 oranında artırıldığına dikkat çeken banka, bunun tüketicinin alım gücünü olumlu etkileyeceğini ifade ediyor. Raporda, asgari ücret artışlarıyla enflasyon ve gıda enflasyonu arasındaki pozitif ilişkiye dikkat çekiliyor.

Tüketimi 2021’de destekleyecek bir başka faktör, turizmin dipten döneceğine dair beklenti. 2020 turizmin en kötü yılıydı…

Bu olumlu tabloya rağmen sektör hisseleri 5 yıllık ortalamalarına göre yüzde 30 iskontolu işlem görüyorlar. İskontonun en fazla Ülker ve Anadolu Efes’te olduğu görülüyor.

Sektör hisseleri, gelişmekte olan ülkelerdeki benzeri şirketlere göre de yüzde 40 iskontolu durumda. Bank of America Merrill Lynch, yüksek iskonto oranlarının mantıklı olmadığının altını çiziyor.

Revenue: Kar, EBITDA: FAVÖK

Ekonomy.TV Özel

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar