Borsa Gayrimenkul

Metro Yatırım Holding’den Özderici GYO’ya 5 milyon 300 bin liralık tazminat davası

Metro Yatırım Holding, Özderici GYO’ya 5 milyon 300 bin liralık tazminat davası açtı.

Ne olmuştu?

Borsagündem’in haberine göre 2018’de Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (OZGYO) hisselerinin önemli bir kısmını piyasadan toplayan sonra da fiyatı hızla yukarı çekerek açıkçıları tuzağa düşürmek isteyen Galip Öztürk’ün planı tutmamıştı.

Borsagündem’e göre sürekli brüt takasta olduğu için hisselere olan talep azalmış ve aracı kurumlar da Galip Öztürk ile ismi anılan hisseleri işleme kapattığı için Metro Grubu, OZGYO hisselerinden çıkamamıştı. 

Alıcı buldukları için ellerindeki hisseleri devreden Özderici Ailesi yeniden devreye girmiş ve yüzde 60 oranında bedelli sermaye artırım kararı almıştı. Sermayenin 100 milyondan 160 milyon liraya çıkarılması için SPK’ya başvuru yapılmış ve onay alınmıştı. Şirketin büyük ortağı konumuna gelen Galip Öztürk’ün şirketleri yeni bir maliyete daha katlanmak zorunda kalmıştı. Metro Grubu bedelli sermaye artırımına katılırken Özderici Ailesi tamamına katılmamış ve kullanılmayan yaklaşık 22 milyon adet hisse borsada satılmıştı.

Özderici GYO’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Davacının uğramış olduğunu iddia ettiği zararın şimdilik 100.000 TL’sinin şirketimiz ve şirketimiz Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Özderici ve Ali Uğur Özderici’den tazmini talebidir. Davacının iddia ettiği uğramış olduğu zarar tutarı 5.354.859,30 TL’dir. Tasarruf sahipleri ve kamuoyunun bilgisine sunulur.

İlgili yazılar