Güncel Perakende

Migros alkol yasağı uygulamasına rağmen satış yapacak iddiası

Migros alkol yasağı uygulamasına rağmen satış yapacak iddiası Avukat Ali Gül’den geldi.

Migros alkol yasağı uygulamasına rağmen satış yapacak iddiasının arka planında Avukat Ali Gül’ün Twitter’da paylaştığı şu bilgiler var:

(İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun alkol yasağı ile ilgili retweet’lediği açıklamayı okumak için tıklayın.)

Ali Gül, Twitter’da şunları yazdı: “Alkol yasağı konusuyla ilgili önemli birkaç şey söyleyeceğim, maalesef kaynak açıklayamıyorum. Son söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Yarın Türkiye genelinde zincir marketlerde ve diğer marketlerde alkol satışı yapılacak. Zira ortada yasal herhangi bir doküman yok. Süreci aktarayım.

Geçtiğimiz günlerde çıkarılan genelgeyle 29 Nisan-17 mayıs arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve tekeller de istisna kapsamı dışında tutuldu. Ardından NTV muhabiri tekel dışındaki yerlerde de alkol satışının yasak kapsamı dışına olduğunu aktardı.

Daha sonra Süleyman Soylu bir açıklama yaptı ve tekel bayilerinin kapalı olduğunu söyledi. Fakat marketlere ilişkin herhangi bir şey söylemedi. Marketlere ilişkin en son dün bir açıklama yaptı ve “Haftasonu yasağı gibi olacak” dedi, içki satışının yapılmayacağını dolaylı söyledi.

Haftasonu içki satışını hükümet illerde aldığı kararlarla yasaklamıştı. Bu nedenle soylu doğrudan yasak demeden “haftasonu yasağı gibi olacak” gibi belirsiz bir ifade kullandı. Hükümetin alkollü içki satışının yasaklanmasına dair tesis ettiği bir idari işlem yok.

Türkiye’de 35-40 bine yakın içki satış noktası var. Bunlar arasında yalnızca “tekel” ruhsatı bulunan ve yasak süresince kapalı olacak olan yerlerin sayısı 1000’den az. Kalan onbinlerce noktada içki satışı devam edecek. Tekel bayiilerinin yayınlanan genelgeye dava açması gerekiyor.

Elbette ki yarın bazı noktalarda polis veya valilik eliyle yasal olarak satış yapan marketler taciz edilebilir. Oluşturduğumuz çalışma grubuyla bu noktalar adına dava hazırlığımızı yapıyoruz.

Tekrar söylüyorum, içeriden aldığım bilgidir. Yarın market zincirleri alkollü içki satışı yapacaklar, alkol üreticileri satış ve dağıtımlarına devam edecekler. Vatandaşlardan ricam bu bilgiyi mümkün olduğu kadar çok kişiye yaymaları ve yarın bizzat gidip alkol almaları.

Hükümeti tanıyoruz, bir şeyi yasaklamadan veya yapmadan önce tepkiyi ölçmeyi seviyor. Bu nedenle hukuken olmayan bu yasağın fiilen de olmayacağını, satışların yapılacağını, vatandaşların içkilerini alabileceğini olabildiğince yaymamız gerekiyor.”

İlgili yazılar