Manşet Perakende Sağlık

Migros’un deposunda en az 80 işçi Covid oldu; “Depo acilen karantinaya alınmalı”

DGD-SEN, market zinciri Migros’un Kocaeli Şekerpınar’daki deposunda çalışanlara bu sabah koronavirüs testi yapıldığını ve en az 80 işçinin test sonucunun pozitif çıktığını duyurdu.

Medyascope’un haberine göre Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN), Migros’un Kocaeli Şekerpınar’daki deposunda işçilere koronavirüs testi yapıldığını, en az 80 işçinin test sonucunun pozitif çıktığını ve henüz akşam vardiyasında çalışanlara test yapılmadığını açıkladı.

Şekerpınar’daki depo, taşeron firma Us-Group tarafından işletiliyor.

DGD-SEN Örgütlenme Sekreteri Neslihan Acar, deponun denetlenmesi için Sağlık ve Çalışma bakanlıklarına dilekçe verdiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün sabah Sağlık Bakanlığı’ndan denetime gelindiği söylendi. İşçilere sorduğumuzda bakanlıktan değil, firmanın anlaştığı özel bir hastaneden test için geldiklerini öğrendik.”

“İşçiler hastaneye kendi imkânlarıyla gidiyor”

Her bölümden sekiz-dokuz işçinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını vurgulayan Acar, “Pozitif çıkan çalışanların hastaneye gitmeleri söylenmiş. İşçiler hastaneye kendi imkânlarıyla gidiyor. Hastaneye gidip akciğer filmi çektirecekler” dedi.

“Temaslı işçiler için bir önlem yok”

Test yapıldıkça rakamın artacağını belirten Acar, “Bizim paylaşım yaptığımız saatte sayı 30’du. Şu an 80’e yakın işçinin testinin pozitif çıktığını biliyoruz. Bu rakama gece vardiyası dahil değil. Depoda 650 kişi çalışıyor.  Sabah ve orta vardiyaya test yapıldı sadece, gece vardiyası ile rakamın artacağını biliyoruz. Bu işçiler 16 saat boyunca dip dibe, hiçbir koruyucu malzeme olmadan, sosyal mesafe sağlanmadan çalışıyorlar. Molalarda, küçük bir yemekhanede yan yana geliyorlar. Tuvaletlerde temizlik yapılmıyor. Temaslı işçiler için bir önlem yok. Aynı servisi kullanıyorlar. Servisler eskisi gibi çalışıyor. Bazen ayakta bile alıyor işçileri” diyerek, hiçbir önlem alınmadığını belirtti.

İlgili yazılar