Güncel Manşet

Monolit nedir? Monolit Göbeklitepe 2 günde kayboldu, şimdi dünyanın gündeminde!

Monolit nedir sorusu dünyanın gündeminde! Monolit Göbeklitepe esrarı dünyaca ünlü gazete ve ajanslara haber oldu.

Monolit nedir sorusunu sadece Türkiye vatandaşları değil Amerikalılar da soruyor. Monolit Göbeklitepe esrarına yanıt aranıyor.

Şanlıurfa Göbeklitepe’de bulunan metal blok (monolit) için kaldırılma kararı… Monolitin üzerinde Göktürk alfabesiyle “Gökyüzüne bak, ayı gör” yazıyordu.

Kayboldu

Yaklaşık 3 metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde monolit dün Şanlıurfa Göbeklitepe’deki yerinde bulunamadı.

Monolit nedir sorusu gündemde… Monolit Göbeklitepe esrarı New York Times’a haber oldu…

Kim dikti?

Monolitin kim veya kimler tarafından dikildiği öğrenilemedi. Monolitin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin uzay programını açıkladığı günün öncesinde ortaya çıkması, “Acaba bununla ilgili mi?” sorusunu sordurdu.

Dünya ne diyor?

Öte yandan Göbeklitepe’deki monolit düm dünyanın gündeminde. Ameikan New York Times gazetesi, nöbetçi askerlere rağmen monolitin kaybolmasının esrarengiz olduğunu yazdı.

Reuters ajansı “Esrarengiz” dedi.

Çeşitli ülkelerin vatandaşları da monoliti konuşmaya başladı.

Monolit nedir?

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Sıklıkla çok sert ve katı metamorfik kayadan olan bu kitleleri, genellikle erozyon açığa çıkarmıştır.

İsim Latince monolithus sözcüğünden gelir ki bu da Yunanca μονόλιϑος (monolithos) sözcüğünden gelmektedir. μονόλιϑος sözcüğü ise μόνος yani “tek” ve λίϑος yani “taş”tan türemiştir. İngilizce ve Türkçeye ise Fransızca monolithe sözcüğünden geçmiştir.

İlgili yazılar