Borsa Manşet

MSCI Türkiye endeksi hisseleri yenileniyor

MSCI Türkiye endeksi hisseleri güncelleme günü 11 Mayıs…

MSCI Türkiye endeksi hisseleri 11 Mayıs’ta güncellenecek. Dünya’nın haberine göre analistler pandemide gelinen sürecin yanı sıra 11 Mayıs’ta MSCI Turkey endeksinde güncellemenin de fiyatlanması gerektiğini belirtti.

Analistler, 11 Mayıs’taki yarı yıl güncellemesinde MSCI Turkey Global Standart Endeksi’nden birkaç şirketin çıkabileceğini belirtti.

MSCI Turkey EFT Endeksi, Türkiye’de yatırım yapılabilirliği izlemek amacıyla BİST 100’de işlem gören 10 hisseden oluşuyor. Bunlar; Garanti bankası, Akbank, Bim, Koç Holding, Tüpraş, Ereğli Demir Çelik, Turkcell, Ford Otosan, Aselsan, Şişe Cam hisseleridir. Endeks Nasdaq Borsasında MSCI Turkey EFT (TUR) koduyla işlem görmekte. Endeksi oluşturan bu hisseler ilgili dönemlerde güncellenmekte.

MSCI Türkiye Endeksi nedir?

Morgan Stanley Capital International (MSCI) endeksleri, ilk olarak ABD dışındaki piyasalar için küresel sermayenin performansını ölçmek amacıyla 1968 yılında capital international endeksleri (uluslararası sermaye endeksleri) olarak tasarlanmıştır. Daha sonra 1986 yılında uluslararası sermaye endekslerinin Morgan Stanley tarafından lisansları devralınmış ve MSCI endeksi olarak popüler olmuştur.

MSCI endekslerinin 1980’li yıllara gelindiğinde kullanımı çok yaygınlaşmış ve önemli referans endeksler arasında kabul edilerek ABD dışındaki piyasalar için izlenen birincil endeksler arasında yerini almıştır.

2004 yılında Barra şirketi tarafından satın alınmasıyla birlikte MSCI indeksleri, MSCI Barra endeksleri olarak izlenmeye başlanmış ve 2007 yılında halka arz olarak kamu şirketi yapısına dönüşmüştür.

Küresel sermayenin performansını ölçmek amacıyla ilk etapta tasarlanan MSCI endeksleri, bugün MSCI ABD Index, MSCI EACWI Index,  MSCI World Index, MSCI EAFE Index, MSCI Emerging Market Index (gelişmekte olan piyasalar endeksi), MSCI Turkey Index gibi birçok kriterlere göre çeşitlendirilmiş ve geliştirilmiştir.

Küresel piyasalarda en çok izlenen MSCI Endekslerinden bazıları şunlardır;

1-MSCI Emerging Market Index (MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi)

MSCI gelişmekte olan piyasalar endeksi ilk olarak 21ülkenin piyasa kapitilizasyonu üzerinden oluşturulmuştur. Bugün MSCI endeksi, dünya piyasalarının yüzde 10’unu temsil eden 23 ülkeden oluşmaktadır. Türkiye’nin de aralarında olduğu bu ülkelerin listesi şema 1’de yer almaktadır. MSCI gelişmekte olan piyasalar endeksinde yer alan hisse senetlerini her ülkede halka açıklık şirketlerin yüzde 85’ini kapsamaktadır.

2-MSCI World Index (MSCI Dünya Endeksi)

MSCI World endeksi veya gelişmiş piyasalar endeksinde ise Almanya, İngiltere, Belçika gibi birçok gelişmiş ülke yer almaktadır. Sayısı 23’ü bulan bu ülkelerin piyasa kapitilizasyonları üzerinden hesaplanan endeks, ilgili ülkedeki halka açık şirketlerin yüzde 85’ini kapsamaktadır.

3-MSCI ABD Index (MSCI ABD Endeksi)

MSCI ABD endeksi küresel piyasalar içinde yatırım fırsat merkezlerinden biri olarak adlandırılan ABD piyasalarını ve burada sermayenin performansını ölçmektedir. Diğer endekslerin ölçümünde olduğu gibi maliyet verimliliği, yatırım tutarlılığı, müşteri istikrarı ve yatırım yapılabilirlik gibi birçok kritere göre referans değerler üretmektedir. MSCI ABD endeksi küresel sermayenin yüzde %54’ünün performansını ölçümlemektedir.

4- MSCI EAFE Index (MSCI Uzakdoğu Endeksi)

MSCI EAFE endeksi, ABD ve kanada hariç olmak üzere Avrupa, Avustralya, İsrail ve Uzakdoğu ülkeleri dahil 21 gelişmiş piyasanın menkul kıymet performansını ölçmek üzere oluşturmuştur. Endeks bölgelerin piyasa segmentlerini, boyutlarını, yatırımcı profilini, istikrarını, yatırım yapılabilirliğine kadar birçok kriteri ölçümlemektedir. MSCI EAFE endeksi bu 21 ülkenin halka açık hisselerinin yüzde 85’ini kapsamaktadır.

5-MSCI ACWI Endeksi

MSCI endekslerinde yer alan ülkelerin performanslarını birlikte değerlendiren endeks, ölçümlerken fırsat eşitliği, uzmanlık, yatırımcı hedefleri gibi kriterler açısından 23 gelişmiş ve 23 gelişmemiş ülke piyasası yer alan 2400’den fazla menkul kıymetin performansını ölçmektedir. Tüm getiri kaynaklarını görüntülemektedir.

6- MSCI Turkey EFT Endeksi

MSCI Turkey EFT Endeksi, Türkiye’de yatırım yapılabilirliği izlemek amacıyla BİST 100’de işlem gören 10 hisseden oluşmaktadır. Bunlar; Garanti bankası, Akbank, Bim, Koç Holding, Tüpraş, Ereğli Demir Çelik, Turkcell, Ford Otosan, Aselsan, Şişe Cam hisseleridir. Endeks Nasdaq Borsasında MSCI Turkey EFT (TUR) koduyla işlem görmektedir. Endeksi oluşturan bu hisseler ilgili dönemlerde güncellenmektedir.

MSCI Endekslerinin faydaları neler?

MSCI endeksleri, global yatırımcılar için bu ülkelerde yatırım fırsatlarını değerlendirme, portföy çeşitlendirme, risk dağılımına yüksek katkı sağlamaktadır.

MSCI endeksleri bölgesel ve seçilmiş ülkeler bazlı olarak borsa performans analizleri yapılabilmesi, yabancı yatırımcı veya fonların ilgilendikleri pazarlardaki borsaların performanslarını takip etme imkanı sunmaktadırlar.

MSCI endeksleri aynı zamanda ülke ve sektörel, performansları analiz etme, karşılaştırabilme gibi veriler üretmektedir. Hangi ülkenin borsasına veya hisselerine yatırım yapılabileceği noktasında önemli referans verilerdendir.

İlgili yazılar