Borsa Manşet

MSCI Türkiye Endeksi hisseleri değişti: YKB, THY, Sabancı çıkarıldı

MSCI Türkiye Endeksi hisselerinde beklenen güncelleme yapıldı.

MSCI Türkiye Endeksi hisselerinden Sabancı Holding, THY ve YKB çıkarıldı. Foreks Haber’in verdiği bilgiye göre bu 3 şirket MSCI Türkiye Small Cap Endeksi’ne dahil edildi.

MSCI Türkiye Endeksi hisseleri değişimi Small Cap Endeksi’ne de uzandı. MSCI Small Cap Türkiye Endeksi’nden ise Aygaz, Sasa Polyester, İzmir Demir Çelik ve Selçuk Ecza Deposu çıkarıldı. MSCI Small Cap Türkiye Endeksi’ne Aksa Enerji, Hektaş, Jantsa Jant Sanayi, Sabancı Holding, THY, Vakıfbank ve YKB eklendi.

MSCI endekslerinde yapılan değişiklikler 28 Mayıs seans kapanışından sonra yürürlüğe girecek. MSCI, bir sonraki endeks gözden geçirmesini 11 Ağustos tarihiinde yapacak.

MSCI Türkiye Endeksi nedir?

Morgan Stanley Capital International (MSCI) endeksleri, ilk olarak ABD dışındaki piyasalar için küresel sermayenin performansını ölçmek amacıyla 1968 yılında capital international endeksleri (uluslararası sermaye endeksleri) olarak tasarlanmıştır. Daha sonra 1986 yılında uluslararası sermaye endekslerinin Morgan Stanley tarafından lisansları devralınmış ve MSCI endeksi olarak popüler olmuştur.

MSCI endekslerinin 1980’li yıllara gelindiğinde kullanımı çok yaygınlaşmış ve önemli referans endeksler arasında kabul edilerek ABD dışındaki piyasalar için izlenen birincil endeksler arasında yerini almıştır.

2004 yılında Barra şirketi tarafından satın alınmasıyla birlikte MSCI indeksleri, MSCI Barra endeksleri olarak izlenmeye başlanmış ve 2007 yılında halka arz olarak kamu şirketi yapısına dönüşmüştür.

Küresel sermayenin performansını ölçmek amacıyla ilk etapta tasarlanan MSCI endeksleri, bugün MSCI ABD Index, MSCI EACWI Index,  MSCI World Index, MSCI EAFE Index, MSCI Emerging Market Index (gelişmekte olan piyasalar endeksi), MSCI Türkiye Endeksi hisseeri gibi birçok kriterlere göre çeşitlendirilmiş ve geliştirilmiştir.

Ekonomy.TV

İlgili yazılar