Finans Manşet

Murat Çetinkaya kimdir? Eski başkanla karıştırılıyor…

Murat Çetinkaya kimdir sorusuna yanıt arayan haber siteleri Merkez Bankası eski Başkanı Murat Çetinkaya’nın resmini ve özgeçmişini yayınladı. Oysa Merkez Bankası başkan yardımcılığından alınan Murat Çetinkaya ile eski başkan aynı kişi değiller. Sadece isim benzerliği var!

Murat Çetinkaya kimdir? Eski başkanla karıştırılıyor…

1970 yılında Ankarada doğdu. TED Ankara Kolejini bitirdi (1988); Orta Doğu Teknik Üniversitesi Malzeme ve Metalurji Mühendisliğinden mezun oldu (BSc,1992). T.C. Ziraat Bankası AŞ Bankacılık Okulunu bitirdi (1993) ve Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü-Bankacılık anabilim dalında yüksek lisans yaptı (BA,2001).

T.C. Ziraat Bankası AŞ Fon Yönetimi Müdürlüğünde başladığı meslek hayatını, Tekstilbank AŞ Hazine Müdür Yardımcısı ve Diler Yatırım Bankası AŞ Hazine Müdürü olarak devam ettirdi. Ağustos 2010’dan itibaren Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ’de Genel Müdürlük görevini yürüten Çetinkaya, kuruluşundan Nisan2013’e kadar Halk Portföy Yönetimi AŞ Yönetim Kurulunda yer aldı. Bu tarihten itibaren Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmekteydi.

Haziran 2017’de Borsa İstanbul’a Genel Müdür ve Takasbank’a Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Sektör temsili çerçevesinde 2013-2016 Yılları arasında TOBB Türkiye Sermaye Piyasası Sektör Meclisi Başkan Yardımcılığı ile 2014-2016 yılları arasında Borsa İstanbul Disiplin Komitesi Üyeliği ve Başkanlığı görevlerini üstlendi. 2019’da Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı.

Çetinkaya 2013’ten bu yana Sermaye Piyasası Profesyonelleri Derneği (EFFAS Türkiye) Başkanı ve Mayıs 2016’dan itibaren Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi.

İlgili yazılar