Finans Manşet

Mustafa Duman kimdir: Merkez Bankası yeni başkan yardımcısı, başkan gibi Esbank’lı

Mustafa Duman kimdir: Murat Çetinkaya yerine Merkez Bankası başkan yardımcılığına atanan Mustafa Duman’ın geçmişinden iki ilginç detay…

Mustafa Duman kimdir… Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yönetiminde değişim devam ediyor. Başkan Naci Ağbal’ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu’nun atanmasının ardından, Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya da görevden alındı. Çetinkaya’nın yerine Mustafa Duman atandı.

Mustafa Duman, Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley‘in Türkiye şubesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürüydü.

Esbank’ta mesai

1994-2002 yılları arasında ise Esbank’ta çalıştı. Aynı dönemde Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu da Esbank’taydı.

Duman, Esbank’tan sonra uluslararası Millenium bankasına geçti, 5 yıl orada çalıştı. Oradan başkan yardımcısı olarak Morgan Stanley’e transfer oldu. Daha sonra 2009-2011 arasında başkan olarak tekrar Millenium’da görev aldı. 2011’de icradan sorumlu yönetici olarak Morgan Stanley’e döndü. 10 yıldır burada çalışıyordu.

Mustafa Duman kimdir: Merkez Bankası yeni başkan yardımcısı başkan gibi Esbank’lı

Marmara Üniversitesi bağlantısı

Bir başka ilginç detay, Duman’ın yüksek lisansını Marmara Üniversitesi’nde yapmış olması. Başkan Şahap Kavcıoğlu da doktorasını Marmara’da yapmıştı. Marmara Üniversitesi, ekonomi yönetiminde çok etkili olduğu konuşulan Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın da uzun yıllar ders verdiği kurum. Arıcan, Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın da doktora hocasıydı…

Kararın ardından Dolar/TL 8.22’den 8.28’e kadar yükseldi.

Ekonomy.TV Özel

İlgili yazılar