Finans Manşet

Naci Ağbal Erdoğan yorumu: “Hoşuna gitmeyecek şeyleri de gider anlatır”

Naci Ağbal Erdoğan ilişkisinin güven üzerine kurulu olduğunu belirten bir eski bir Maliye Bakanlığı yetkilisi, “Erdoğan’ın hoşuna gitmeyecek bir adım atılması gerekirse Cumhurbaşkanlığına gidip ‘Sayın Cumhurbaşkanı bunun yapılması gerekiyor’ der ve gerekçelerini yine anlatır” dedi.

Naci Ağbal Erdoğan ilişkisine dair Reuters’dan haber analiz geldi. Reuters’ın haberinde Cumhurbaşkanlığına yakın bir kaynak, TCMB kararlarının ekonomik olduğu kadar siyasi sonuçları olduğuna dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanının faize bakışı sır değil. Yüksek faize her zaman karşı, çünkü yatırımların önündeki en büyük engellerden ve enflasyonun en büyük nedenlerinden biri olarak görüyor. Bu demek değil ki, TCMB karar alıyor diye, susup her adıma karşı sessiz kalacak… Ağbal görevi aldı ve gördüğünüz gibi beklentilerin de ötesinde faizler artırıldı. Bu kararlar bile bir çok iddiaya cevap niteliğinde. Bundan sonra da da elbette Merkez Bankası karar alacak ama Cumhurbaşkanı da düşüncelerini söyleyecek” dedi.

Naci Ağbal Erdoğan ilişkisine dair Reuters analizi, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını gerektiği süre boyunca sürdüreceğini imliyor…

Anlatılması gerekenleri anlatır

Maliye Bakanlığı döneminde Ağbal ile birlikte çalışan üst düzey bir yetkili ise şunları söyledi: “Çok zor dönemlerde de beraber çalıştık, en sağlam olduğunu düşündüğüm gözlemim şu ki, doğrunun ne olduğunu düşünüyorsa onu yapar. Piyasa ekonomisinin sağlıklı şekilde işlemesi gerektiğine inanır ve onun gereğini yapar’ dedi ve ekledi: ‘Görevi ne olursa olsun Müsteşar, Bakan ya da TCMB Başkanı Erdoğan’a anlatılması gereken ne varsa gidip anlattığından anlatacağından eminim…. Erdoğan’ın hoşuna gitmeyecek bir adım atılması gerekirse Cumhurbaşkanlığına gidip ‘Sayın Cumhurbaşkanı bunun yapılması gerekiyor’ der ve gerekçelerini yine anlatır.”

Doğru bildiğini yapar

Ağbal ile geçmişte çalışan bir başka yetkili de “Ağbal doğru bildiğini yapar. Yine yapıyor. Atılması gereken ve siyaseten hoşa gitmeyen kararlar da olabilecektir. Bunun uygulaması gerekiyorsa uygulayacaktır” dedi ve ekledi:

“Bu yetkiyi aldığını düşünüyorum. Elbette o da düşük faiz ister ama şu anda düşük faiz için ortam yok Türkiye’de. Bir sürü yukarı yönlü risk var ve onun gereklerini yerine getiriyor.”

İlgili yazılar