Halka arz Manşet

Naturelgaz piyasa değeri ne kadar olacak?

Naturelgaz piyasa değeri için Gedik Yatırım’dan rapor…

Gedik Yatırım, Vakıf Yatırım’ın Naturelgaz için hazırladığı Halka Arz Fiyat Tespit Raporu’nu değerlendiren bir rapor yayınladı. Raporda Naturelgaz’ın piyasa değeri 964 milyon TL olarak hesaplandı.

Şirket değerleme yöntemiyle ilgili şu bilgiler verildi:

“Benzer şirketler ile karşılaştırmayı olumsuz etkileyebilecek unsurlardan arınmış olan FAVÖK rakamının çalışmada karşılaştırma açısından daha uygun bir ölçüt olduğu öngörülmüş ve FD/FAVÖK çarpanı çarpan analizinde kullanılmıştır.

Yurt içinde benzer iş kolunda faaliyet gösteren ve Borsa İstanbul’da işlem gören uygun bir benzer şirket bulunmadığı değerlendirilmiş ve yurtiçi benzer şirketlerin çarpanlarına çalışmada yer verilmemiştir. ÇarpanAnalizinde,Uluslararası Benzer Şirketlerin Çarpanı kullanılmıştır.

Çalışmada yer verilen benzer şirketlerin yalnızca son 12 aylık çarpanları kullanılmıştır. Bu çerçevede, Çarpan Analizi değerleme çalışmasında Naturelgaz’ın da son 12 aylık finansal sonuçları baz alınmıştır. Çalışmadaki tüm çarpan değerleri 24.02.2021 itibariyle hesaplanmıştır. Tüm benzer şirketlerin FD/FAVÖK çarpanlarının medyan değeri hesaplanarak değerleme çalışmasında kullanılmıştır.”

İlgili yazılar