Halka arz Manşet

Nisan halka arz ayı olacak: 3 yeni şirket geliyor

Nisan halka arz ayı olacak, dedirten 3 halka arz geliyor…

Halka arzlarla ilgili son gelişmeleri Ekonomy.TV’den okuyun

Nisan halka arz ayı olacak: Matriks, Tureks, Qua Granite geliyor… Son dönemde yatırımcının ilgi odağındaki Borsa İstanbul’da üç yeni şirket daha halka arz için talep toplamaya hazırlanıyor. Matriks 30-31 Mart, Turex 1-2 Nisan ve Qua Granite 5-6 Nisan’da talep toplayacak. Üç şirkette de ‘eşit dağıtım yöntemi’ ile halka arz gerçekleştirilecek ve talepler sırayla karşılanacak.

Dünya’nın haberine göre üç şirkette de ‘eşit dağıtım yöntemi’ ile halka arz gerçekleştirilecek. Talepler sırayla karşılanacak ve yerli yatırımcının bu tarz halka arzlara daha fazla ilgi gösterdiği önceki halka arzlardan biliniyor.

Nisan halka arz ayı olacak: Matrik, Tureks, Qua Granite geliyor

Önce Matriks…

İlk olarak Borsa İstanbul’un da ilk fintech şirketi olacak Matriks için talep toplanacak. Yarın ve 31 Mart’ta talep toplamada pay başına satış fiyatı 28 TL olarak belirlendi. Matriks’in halka arzında, 7 milyon 419 bin 980 TL nominal değerli sermayenin yüzde 38,05’ine karşılık gelen paylar halka arz edilecek.

Sonra Tureks Turizm…

Tureks Turizm için ise 1-2 Nisan’da talep toplanacak. Bu şirket de ‘eşit dağıtım yöntemi’ ile halka arz olacak. Talep toplamada pay başına fiyat 12 lira olarak belirlenirken halka arz büyüklüğünün 270 milyon lira olması öngörülüyor. Halka arz sonrası şirketin halka açıklık oranı da yüzde 20,83 olacak. Tureks Turizm, halka arz gelirinden şirketin payına düşecek nakdin yüzde 70-80’inin planlanan yatırımların finansmanında yüzde 20-30’luk kısmını da kısa vadeli banka kredilerinin kapatılmasında kullanacak.

Bir yıl bedelli yok

Şirket, payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasından itibaren bir yıl boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmayacağını ve dolaşımdaki pay miktarının artmasına sebep olmayacağını taahhüt etti. Ayrıca, halka arz eden pay sahipleri Kiler Holding, Nazif Ersan, Engin Ersan ve Celal Kalkan, 180 gün süreyle dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde borsada veya borsa dışında halka arza konu edilmeyeceğini, bu doğrultuda bir karar alınmayacağını, şirket payları borsada işlem görmeye başladığı tarihten itibaren bir yıl boyunca maliki oldukları şirket paylarını halka arz fiyatının altındaki bir fiyattan borsada satmayacağını, bu payların halka arz fiyatının altında borsada satılması sonucunu doğuracak şekilde herhangi bir işleme tabi tutmayacağını taahhüt etti.

Qua Granite’in halka arzı 5 – 6 Nisan’da

SPK’nın Qua Granite’in halka arzını onayını takiben 5-6 Nisan’da 16.46 TL fiyatla Borsada Satış yöntemi ile İnfo Yatırım aracılığıyla gerçekleştirilecek halka arz sonrasında şirketin yüzde 20’si BİST Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak. Böylece, talepler herkese sırayla birer birer karşılanabilecek ve talep toplama yöntemindeki oransal dağıtım yerine herkese eşit dağıtım yapılacak. Halka arzda Qua Granit’in sermayesi 105 milyon TL’den 15 milyon TL artışla 120 milyon TL’ye çıkarılacak. Halka arzda ayrıca 9 milyon adet pay da ortak satışı yöntemiyle satışa sunulacak. Toplamda 24 milyon adet payın 16,46 TL fiyatla ihracında halka arz büyüklüğü 395 milyon TL olurken, yaklaşık 247 milyon TL’si şirkete aktarılacak kaynağın önemli bir kısmı hali hazırda devam eden kapasite artırımına yönelik yatırımın finansmanında kullanılacak.

İlgili yazılar