İnşaat Manşet

Nişantaşı’ndaki değerli üniverite arazinin ihalesine iptal davası

Marmara Üniversitesi’nin eski Nişantaşı Kampüsü’nün bulunduğu ve İstanbul’un en değerli noktalarından biri olan arazide başlayan inşaat projesi mahkemelik oldu. Semt sakinleri Teşvikiye Mahallesi’nin “deprem toplanma alanı” olan eski üniversite arazisinde başlayan konut ve ticaret projesine verilen ruhsatlar ile imar planı değişikliklerinin iptali için dava açtı.

Sözcü’nün haberine göre Diş Hekimliği ve İletişim Fakülteleri’nin bulunduğu Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüsü’nun 26 dönümlük arazisi, 2018 yılında imar planları değiştirilerek ihaleye çıkarıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planı ile arazideki “üniversite” fonksiyonu iptal edildi ve yerine “ticaret-konut” fonksiyonu getirildi.

Konut ve ticaret alanında yapılacak binaların kat yüksekliği 10 ve 5 kat olarak belirlendi. Arazi aynı yıl Emlak Konut GYO tarafından ihaleye çıkarıldı. İhaleyi, 1.7 milyar TL’lik teklifi ile Dap Yapı kazandı. Geçtiğimiz nisan ayında da 92 konut ve 1 ticari ünite olmak üzere toplam 93 adet bölüm için ruhsat alındı ve arazide yıkım çalışmaları başladı.

Nişantaşı’ndaki eski Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampusu’nün “deprem toplanma ve yaşam alanı olması” talebi ile bir araya gelen Teşvikiye Mahallesi sakinleri de inşaat projesine karşı mücadele başlattı. Mahalle sakinleri, yapı ruhsatlarının iptali ve ruhsatın dayanağı olan imar planın değişikliklerinin yürütmesinin durdurulması talebi ile Şişli Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 14 Ağustos’ta dava açtı.

Bölgeye 10 katlık yapılaşma izni verildiği ancak civardaki yapıların 4-5 kat olduğu belirtilerek yükseklik sınırının bölge emsaline aykırı olduğu vurgulandı. İnşaat projesinin altından Dolmabahçe-Levazım Tüneli’nin geçtiğine de dikkat çekilerek,

“Bu alana verilen yapı izni ile zemin fazlasıyla yıpranacak, bölgede yaşayanlar ile birlikte yapılaşmanın tamamlanması ile bu yapıya yerleşeceklerin yaşamları riske atılacaktır” denildi.

İlgili yazılar