Altın Enerji

Odaş altın madeni ile ilgili açıklama yayınladı: Projede son durum ne?

Odaş altın madeni ve diğer projeleri konusunda son duruma dair bilgi verdi.

Odaş altın madeni ile ilgili açıklama yayınladı…

Odaş Elektrik, mevcut projeleri ve iştiraklerindeki son durumla ilgili KAP aracılığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada Özbekistan’da kurulan doğal gaz çevrim santralinin bu yılın Kasım ayında devreye gireceği; altın madenciliği konusundaki çalışmaların ise sürdüğü belirtildi.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şirketimizin enerji üretim ve madencilik bünyesindeki faaliyetleri, üretim planları çerçevesinde normal bir şekilde devam etmekte olup şirket faaliyetlerini etkileyecek herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır. Özellikle enerji üretim faaliyetlerimiz altında yer alan iştirakimiz Çan2 Termik A.Ş.’nin halka arzı başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. 

Enerji üretimi faaliyetlerimiz kapsamında da Çan2 Termik Santrali‘nin üretimi 2021 yılının 1. Çeyrek dönemi ile geçen yılın aynı dönemini karşılaştırıldığında % 34 oranında artış gösterdiği gözlenmektedir.

Diğer taraftan Özbekistan’da gerçekleşecek olan ve tamamlandığında 174 MW kurulu güce çıkacak olan Doğal Gaz Çevirim Santrali relokasyon projesine yönelik çalışmalar öngörülen şekilde devam etmektedir ve santralin 2021 yılı Kasım ayında devreye girmesi hedeflenmektedir. 

Odaş altın madeni ile ilgili açıklama yayınladı

Grubun değerli metal madenciliği kapsamında ise altın ve değerli metal ruhsat alanı içinde çevre ile azami oranda etkileşimi daraltacak revize çalışmalar da devam etmekte olup gelişmeler oldukça kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Ne olmuştu?

Murat Dağı’nda altın madeni projesi bulunan Odaş‘ın, Kütahya ve Uşak’ın bütünüyle altın/gümüş maden bölgesi ilan edilmesi için başvuru yaptığı ortaya çıkmıştı.

www.artıgerçek.com’dan Rıfat Doğan’In haberine göre, Ege’nin en yüksek dağı olan ve Türkiye deprem haritasına göre 1. derecede tehlikeli deprem bölgesi içerisinde yer alan Murat Dağı altın madeni tehdidiyle karşı karşıya. Bölgede 20 şirket daha maden işletme ruhsatı almış durumda.

Gediz Havzası’nda kalan Karaağaç Köyü yakınındaki altın madeni nedeniyle 2 milyon ağacın kesileceğini belirten uzmanlar içme ve yer altı sularının yok olacağını belirtiyor.

Altın madenini işletecek olan firma 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yeğeni Bahattin Özal’ın sahibi olduğu Odaş Enerji’ye bağlı Anadolu Export Maden firması. Firma bu yıl 8 Mayıs tarihinde projenin onayı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan “ÇED Olumlu” kararı almıştı.

Kütahya ve Uşak için başvuru yaptı

Odaş Enerji’nin diğer iştiraki olan Suda Maden A.Ş. ile birlikte Anadolu Eksport’a ait maden projelerini daha kapsamlı ve beraber işletebilmek amacıyla Kütahya ve Uşak için “bütünüyle altın ve gümüş maden bölgesi” ilan edilmesi için Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurduğu ortaya çıktı.

Odaş Enerji’nin Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan 14 Ocak 2019 tarihli açıklamasında yönetim kurulu kararına ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“İştiraklerimizden Anadolu Export Maden Sanayi Ticaret A.Ş. ve Suda Maden A.Ş., uhdelerinde bulunan ve değerli metal rezerv/kaynak arama çalışmalarını yürüttüğü Kütahya ve Uşak bölgesindeki 5 ruhsatıyla, değerli metal potansiyeli bulunan diğer bölge ruhsatlarını daha kapsamlı ve verimli şekilde beraber işletebilmek için “Maden Bölgelerine ve Ruhsatların Taşınmasına İlişkin Yönetmelik” kapsamında Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne altın ve gümüş maden bölgesi ilan edilmesi için başvuru yapılması konusunda yönetim kurulu kararı almışlardır.”

İlgili yazılar