Manşet Borsa

Ökte: ‘Türkiye’de 2023 seçimlerindeki durum şu andaki politik sistemin devamı olmayabilir’ diye düşünen yabancı yatırımcılar ortaya çıktı

Yatırım uzmanı Işık Ökte, Borsa İstanbul’da son dönemde yabancı yatırımcıların artmaya başladığını belirterek, “Yabancı yavaş yavaş Türkiye’deki ana hisseleri almaya başladı” dedi. Ökte, FX TV’de katıldığı yayında şunları söyledi:

Yabancılar, ‘Bu ülkede bazı değişiklikler oluyor. AKP’nin oylarının nerede olduğuna bakıyorlar. ‘Türkiye’de 2023 seçimlerindeki durum şu andaki politik sistemin devamı olmayabilir’ diye düşünen bir kadro ortaya çıktı. Eskiden hiçbir muhalefet partisini aramayan yatırımcılar, ‘Sizin oylarınız artıyor’ diye insanlarla konuşmaya başladılar. Piyasa değişiklikleri dünyada bu tip zamanlarda olur. Buna örnek Brezilya’daki Bolsonaro rallisidir. Buna bir başka örnek Güney Afrika’daki rallidir. Eski Başkan Zuma bütün kankalarını ekonomi yönetiminin başına koymuştu. Daha sonra başkan seçilen Ramaphoso doğru adamları koymaya başladığında, Güney Afrika hisseleri koptu gitti. Ben siyasi analiz yapmıyorum, Türkiye’de borsa ucuz ama beş haftadır başka bir şey oluyor. İnsanlarda bir hissiyat değişikliği var. Alım geldi.” 

İlgili yazılar