Borsa Güncel Manşet Sanayi

Olmuksan satışa çıktı!

TIKLAYIN! Olmuksan 66 milyon euro’ya el değiştiriyor

TIKLAYIN! Olmuksan’ı alan Mondi’nin CEO’sundan ilk açıklama: Türkiye ve bölgede yeni müşterilere ulaşacağız

Ambalaj devi Olmuksan, ana hissedarının Türkiye’deki (Yani Olmuksan’daki) hisselerinin satışı için finansal danışmanları yetkilendirdiğini açıkladı. Açıklamada “Şu ana kadar verilmiş herhangi bir teklif yok” denildi.

(Olmuksan’ın ana hissedarı International Paper’ın açıklamasıyla ilgili haberimizi okumak için tıklayın.)

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Şirketimiz ana hissedarının (I.P. Container Holdings (Spain) S.L.) Türkiye’deki ambalaj işiyle ilgili alternatifleri değerlendirdiğine dair çeşitli basın ve yayın organlarında çıkan haberler ve söylentiler üzerine açıklama yapma gereği doğmuştur.

Ana hissedarımız I.P. Container Holdings (Spain) S.L. tarafından iletilen bilgiye göre, Olmuksan International Paper Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde sahibi olduğu paylarının satışı için, potansiyel yatırımcılara satış veya Borsa İstanbul’un ilgili pay piyasasında satış dahil olmak üzere, stratejik opsiyonların değerlendirilmesi amacıyla finansal danışmanlar yetkilendirilmiştir. 

Söz konusu hisse devir işlemine yönelik olarak potansiyel yatırımcılarla gizlilik esasına göre yürütülecek görüşmelerin mutabakat ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı belli olmadığından ve süreç kapsamında şu ana kadar verilmiş herhangi bir teklif bulunmadığından; bu durumun duyurulmasının Şirketimizin meşru çıkarlarına zarar verebileceği, yatırımcılar nezdinde yanlış ve yanıltıcı izlenimler yaratabileceği, piyasada spekülasyona yol açabileceği ve dolayısıyla yatırımcıların zarar görebileceği gerekçeleri ile Şirket Yönetim Kurulu’nun 27 Ağustos 2020 tarihli kararıyla söz konusu içsel bilginin kamuya açıklanmasının ertelemesine karar verilmişti. 

Şirketimiz hissedarlarının yatırım kararlarını etkileyecek gelişmelerin ortaya çıkması halinde, Sermaye Piyasası Kurulu nezdindeki kamuyu aydınlatma ilkeleri çerçevesinde başkaca gerekli açıklamalar yapılacaktır. 

Sabancı şirketiydi, dünya devine satıldı…

Olmuksan, dünyanın en büyük kâgıt ve ambalaj üreticilerinden olan International Paper’ın bir parçası. Şirket 1968 yılında Olmuksan International Paper,  “Olmuk Mukavva San. Tic. A.Ş.” ismiyle kuruldu.İlk tesis olan Gebze Fabrikası 1969 yılının Şubat ayında, Gebze – Dilovası’nda faaliyetlerine başladı.

İlk kağıt fabrikası 1977’de Edirne’de faaliyete geçirildi. Atık kağıt ve samandan fluting ile liner türü kağıtları üretmek üzere kurulan tesis, 1996 yılı itibariyle üretimini tamamen geri dönüşümlü kağıttan yapmaya devam etti.

1984’te şirket hisselerinin Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş’nin tarafından satın alınması ile  şirket ismi Olmuksa Mukavva Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

1992’de Adana kutu üretim fabrikası faaliyete geçirildi. 1995 yılında, fabrikanın oluklu üretimi entegrasyonu da tamamlanarak fabrika modern bir ambalaj tesisine dönüştürüldü.

1998’de International Paper ile Hacı Ömer Sabancı Holding şirket yönetiminde eşit oranda ortaklık anlaşmasına imza attı. Böylelikle, şirketin adı da Olmuksa International Paper – Sabancı Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

2013’te Kağıt ve ambalaj sektöründe dünyanın lider firmalarından International Paper, şirketin Hacı Ömer Sabancı Holding’e ait  hisselerini satın alarak çoğunluk hissedarı oldu. Böylece şirket OLMUKSAN INTERNATIONAL PAPER AMBALAJ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. adını aldı

EKONOMY.TV

İlgili yazılar