Gıda

Oreo'da ne var? Sağlıkla ilgili bilmeniz gerekenler…

Tüketici.info incelemesi

Oreo’nun içindekiler:

Beylaz un, niacin, azaltılmış demir, thiamine mononitrate {vitamin b1}, riboflavin {vitamin b2}, folik asit, şeker, palm ve/veya canola yağı, kakao (alkali ile işlenmiş), yüksek fruktoz mısır şurubu, pişirme sodası ve/veya kalsiyum fosfat, tuz, soya lecithin, çikolota, yapay tatlandırıcı.

Yukarıdaki listede neler olduğundan çok nelerin olmadığı önemli: Oreo’da hayvansal katkı maddesi yok. Bu açıdan vegan bir ürün. Oysa geçmişte böyle değildi. Ürün ilk çıktığında kremalı tadını domuz yağından alıyordu. Üretici şirket Nabisco 1997 yılında bundan vazgeçerek vegan (ve koşer) içeriğe döndü.

Oreo’nun detaylı formülü aslında bir sır. Sadece 2014 yılında bir Amerikalı 28 milyon dolar karşılığında Oreo’nun içeriğini Çinli bir şirkete satarken yakalanınca üründe sağlık açısından zararlı bir madde olan titanyum dioksit (titanium dioxide) kullandığı ortaya çıkmıştı. Titanyum dioksit, dondurmalara ultra beyazlık vermek için kullanılan bir madde. Farelerde yapılan testlerde karaciğer ve doku zararına yol açtığı belirlendi.

Bugün titanyum dioksitten söz edilmiyor. Ama yine de dediğimiz gibi detaylı formülü bilinmiyor.

GLUTEN VAR MI

Oreo’da un kullanıldığı için gluten mevcut.

LAKTOZ KONUSU

İçinde süt de olduğu için laktozdan uzak durmak isteyenler için uygun değil.

HELAL MESELESİ

Oreo ile ilgili merak edilen bir başka konu helal olup olmadığı. Ürünün İngiltere’deki sitesinde helal olup olmadığı, “Hayır, helal sertifikası yok” biçiminde yanıtlanıyor. Ama sertifikanın olmaması, haram olduğu anlamına gelmiyor.

Avrupa’da satılan Oreo ürünleri İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna’daki fabrikalarda üretiliyor.

KAÇ KALORİ?

Bir Oreo’da 40 kalori, 3.3 gram şeker ve 2 gram yağ bulunuyor.

Çok fazla değilmiş gibi duruyor değil mi? Birkaç tane atıştırma ile sınırlı tutuyorsanız evet ama bu kolay değil. Çünkü Amerika’da yapılan bir araştırma, Oreo’nun fare beyni üzerinde kokain veya morfin benzeri bağımlılık yapıcı etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştı. Araştırma, Oreo’nun beyni kokainle benzer şekilde uyardığını ortaya koymuştu. Connecticut Koleji’nin araştırması, yüksek yağ ve yüksek şekerli ürünlerin, beyinde kokain ve morfinden bile daha çok sayıda nöronu uyardığını göstermişti.

İlgili yazılar