Dünya Manşet

Oxfam: Pandemi eşitsizlikle kayıtlı tarihin en yüksek artışına yol açtı

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Oxfam’ın “Eşitsizlik Virüsü” başlıklı yeni raporuna göre, dünya üzerindeki en zengin 1000 kişi Covid-19 döneminde yaşadıkları maddi kayıpları 9 ay gibi kısa bir sürede tamamen telafi ederken, dünyanın en yoksulları için salgının ekonomik etkilerini atlatmak 10 yıldan daha uzun bir süre alabilecek.

Oxfam’ın raporu, milyarlarca insan kıt kanaat geçinmek için mücadele ederken, süper zenginler grubunun serveti kendi ellerinde topladığını gösteriyor. Raporda, dünyanın en zengin 10 erkeğinin, pandeminin başından bu yana toplam servetlerini yarım trilyon dolar artırdığına dikkat çekildi.

Salgın sırasında en çok kâr eden 32 küresel şirkete getirilecek geçici bir kâr vergisinin 104 milyar dolarlık bir kaynak yaratabileceği belirtilen raporda, “bu tutarın tüm çalışanlara işsizlik yardımı ve düşük ve orta gelirli ülkelerdeki çocuklar ve yaşlılara mali destek vermek için yeterli olacağı vurgulandı.

Oxfam International Genel Direktörü Gabriela Bucher, eşitsizlikte, kayıtların tutulmaya başladığı günden bu yana görülen en büyük artışa tanık olunduğunu belirterek, “Zenginle yoksul arasındaki derin uçurum en az virüs kadar ölümcül” dedi.

Bucher, eşitsizlikteki artışı şu sözlerle anlattı:

“Salgın sırasında ön saflarda çalışanlar -mağazalardaki satış görevlileri, sağlık çalışanları, pazarcılar- faturalarını ödemek ve sofralarına yemek getirmek için mücadele ederken, yozlaşmış ekonomiler lüks içindeki yaşamlarıyla salgını hiç hasar almadan atlatan bir seçkinler grubuna servet aktarmaya devam ediyor.

Kadınlar ve toplumun çeperlerine itilmiş ırksal ve etnik gruplar salgının etkilerini en ağır şekilde yaşıyorlar: Bu grupların yoksulluğa itilmesi, açlığa mahkûm edilmesi ve sağlık hizmetlerinden dışlanması daha olası.

Reel ekonomide devam eden durgunluğa rağmen, borsaların toparlanmasıyla birlikte milyarderler servetlerini rekor seviyelere geri getirebildiler. Aralık 2020 itibarıyla milyarderlerin toplam serveti, G-20 hükümetlerinin Covid-19 döneminde sundukları kurtarma paketlerinin toplam değerine eşit, yani 11,95 trilyon dolar oldu. Hal böyleyken, ekonomik toparlanmaya giden yol, özellikle Covid-19 öncesinde hayatta kalmak için mücadele eden insanlar için uzun bir yol olacak. Salgın başladığında, yoksul ülkelerdeki işçilerin yarısından fazlası yoksulluk içinde yaşıyordu ve küresel olarak işçilerin dörtte üçünün hastalık ödeneği ya da işsizlik yardımı gibi sosyal haklara erişimi yoktu.”

Eşitsizliğin kaçınılmaz değil, politik bir seçim olduğunu belirteh Bucher, “Hükümetlerin Covid-19’dan sonra gezegeni koruyan ve yoksulluğa son veren daha eşit ve kapsayıcı ekonomiler inşa etme şansını değerlendirmeleri gerekiyor” diye konuştu.

İlgili yazılar