Dolar/TL Manşet Video

Özel röportaj… Cem Toker: Doların inip çıkması önemsiz demişler!

Röportaj / Birdem Demir

Ekonomi ile ilgili mevcut durumu Ekonomy.Tv’ye değerlendiren Liberal Demokrat Parti eski genel başkanı Cem Toker, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Kur iner ve çıkar. Önemli olan kurun seviyesi değil rekabetçi olup olmamasıdır” sözlerine cevap verdi. Toker şöyle dedi:

Yaklaşık 150-160 milyar dolar ihracatı, 100 milyarlarca dolar ithalatı olan ekonomide “dolar iner çıkar sorun yok” diyemezsiniz. Kendinizi bir de ithalatçı-ihracatçı yerine koyun bakalım. Ara mal ithal ediyorsunuz ama dolar inmiş çıkmış hiçbir önemi yok. Satacağınız, alacağınız mal döviz ile, içeride ödemeleriniz Türk lirası ile ama dövizde bir istikrarın çok ciddi önemi var.

Toker şöyle devam etti: “Genel olarak, uzun vadede ‘tamam, ihracat artsın, turizmden gelirimiz var ve bunun için daha değersiz bir Türk lirası bizim işimize gelir’ diyerek bir politika belirleyip, insanların önünü görmesini sağlarsanız evet, ama siyasi nedenlerle, uluslararası ilişkileriniz nedeniyle cari açığınızla ilgili döviz ani iniş çıkışlar gösteriyorsa o zaman Türkiye’de kimse iş yapamaz, yapmak için de gelmez.” ifadelerini kullandı.

“Salgının s’si yok iken bile Türk ekonomisi baş aşağı gidiyordu.”

Var olan ekonomik krizde pandeminin bahane edilmemesi gerektiğini vurgulayan Toker, “Türkiye’deki kriz için kimse salgının arkasına saklanmasın, salgının s’si yokken bile Türk ekonomisi baş aşağı gidiyordu. Bunu kendileri de bildikleri için 2019’da yapılması gereken seçimleri 2018’e aldılar; çünkü Türk ekonomisi 2019’da 2018’den daha kötü olacaktı. Salgından önce nasıl önlemler aldıklarını biliyoruz. İşsizlik, enflasyon artıyordu. Onun için TÜİK başkanını bir gecede değiştirdiler. Faizleri yapay olarak indirmiyor diye Merkez Bankası başkanını da değiştirdiler. Covid-19 salgınından önce de kriz vardı, salgın yalnızca tuzu biberi oldu. Daha önce ekonomi yönetiminin kötü yönetilmesi olmasaydı, salgını daha az hasarla atlatacaktık.” dedi.

“Krizin özü ekonomik değil, siyasi krizin ekonomiye yansıması”

Dünyada salgın öncesi bir resesyon olmadığını, Avrupa ve Amerika’nın herhangi bir enflasyon, işsizlik veya hammadde sorunu olmadan üretip tüketebildiğini söyleyen Cem Toker, “Dünyada tıkır tıkır işleyen bir ekonomi vardı ama kriz bizdeydi. Türk parası değer kaybettiğinde, muhatabımız olan, gelişmekte olan ülkelerin (Arjantin dışında) hepsinde kabul edilebilir bir ekonomik istikrar vardı. Bizim krizimiz siyasi nedenler ile, S-400 ile başladı, papaz Brunson ile devam etti. Bir yandan Amerika ile bir yandan da Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin gerilemesi ve bunun üzerine de ekonominin kötü yönetimi eklenince, bugün yaşadığımız krizi yaşıyoruz.” diye konuştu.

“Ekonomi bir adamın iki dudağının arasına geçti.”

Türkiye’nin yönetim şeklinin değiştikten ve tek adam yönetimine geçtikten sonra diğer ülkelerin Türkiye’ye yatırım yapmaktan çekindiğini anlatan Toker, “Ekonomi bir adamın iki dudağının arasına geçti. Bağımsız olması gereken Merkez Bankası başkanını bir parti genel başkanı belirlemeye başladıysa, o ülkeden paranı alıp kaçarsın.” dedi. Hantal devlet yapısına vergi yetiştirilemeyeceğini ekleyen Cem Toker, “Türkiye’nin genel sorunu, pandemi olsun veya olmasın, 18 yıldır var olan “itibardan tasarruf olmaz” zihniyeti ile ihtişama giden kamu israfıdır. Bu değişmeyen zihniyet de çok büyük bir faktördür.” ifadelerini kullandı.

Röportajın diğer bölümleri için tıklayın

İlgili yazılar