İstihdam Manşet Video

Pandemi Emekçi İçin Kabusa Döndü… 2021 manzarası: Kitapçı, Garson, Cafe İşletmecisi, Çiğ Köfteci anlatıyor

Pandemi emekçi için kabusa yol açtı…

Pandemi emekçi üzerinde ağır etkiye yol açtı. Geçtiğimiz yıl Mart ayında memlekete giriş yapan virüs, neredeyse 1 yıldır etkisini sürdürüyor. Çoğu iş kolu hala ya kapalı ya da günü kurtarmaya uğraşıyor. Birçok işletme ise salgın kaynaklı önce zararına satış yaptı, sonra kaçınılmaz bir şekilde iflasa sürüklendi. Korona virüs pandemisi zengin – fakir demeden toplumun bütün bileşenlerini etkiledi. Gencinden yaşlısına, sınav dönemi gelen gençten sokakta seyyar kitap satan emekliye kadar herkesin hayatını olumsuz biçimde etkiledi.

Ekonomy.TV ekibi olarak Kadıköy – Göztepe semtinde işletmeciler ve satıcılar ile konuştuk.

Kameramıza demeç verenlerden en çarpıcı olanı Kenan Eğilmez’di. Emekli olmasına rağmen sokakta kitap satışı yapan Eğilmez, pandemi sürecinde “sigara parasına” satış yapıyor. Marmara Üniversitesi’nin hemen önünde seyyar arabasını kurup kitap satmaya çalışan adamın zararı bir hayli büyük. Bugünlerde tek isteği okulların yeniden açılması. Özellikle Marmara Üniversitesi’nin.

Göztepe Kampüsü’nde aynı anda 20 bin öğrenci eğitim görüyor. Üniversiteler kapatıldığı için en olumsuz etkilenen kesim Kenan Eğilmez gibi kitap satan kişiler ve fotokopiciler. Bunun dışında kafe ve restoran işletmecileri de durumdan nasibini alanlardan.

“Kiralar Uçuk, Devlet Yardımı Yetersiz”

Korona virüs pandemisi nedeniyle gerek Türkiye’de gerekse Dünya’da işletmecilerin ayakta kalabilmesi için maddi yardımda bulunuluyor. Türkiye’de işletmenin kapasitesi doğrultusunda 500 Türk Lirası veya 1000 Türk Lirası şeklinde yardım yapılıyor. Aynı usul, Dünya’nın hemen hemen yer yerinde mevcut. Göztepe gibi bir yerde işletme sahibi olan kişiler ise bu yardımın çok yetersiz olduğu görüşünde. Üniversiteden ötürü bölgedeki emlak fiyatları uçmuş. Üniversitenin karşısında bir dükkan tutabilmek için aylık 5 haneli rakamları gözden çıkarmanız gerekiyor.

“Süreçten En Çok Etkilenen İş Kolu Fotokopiciler”

Bu süreçten açık ara en olumsuz etkilenen kesim ise fotokopiciler oldu. Tamamen öğrenci odaklı satış yapıp yazın 3 ay boyunca kepenk indirme noktasına gelen kırtasiyeler, pandemi sürecinde ağır hasar aldı. Fotokopiciler kadar derinden etkilenen bir diğer meslek kolu ise servisçiler.

Eğer, servisçiler bir kurum ile ortaklaşa iş yapıyorsa etkilendikleri söylenemez; ancak, bir işletme ile iş ortaklığı yapan servisçiler bu denkleme dahil değil.

Fotokopiciler ve servisçiler dışında süreçten en olumsuz etkilenen diğer iş kolu ise kafe – restoran işletmeciliği. Normalde tamamen Üniversitelerin katılımı ile dönen işletmeler, bugünlerde paket servis ile kira giderlerini çıkarmaya çalışıyor. Mekanlara oturmanın yasak olması, hatta belirli süreyle ayakta durmanın bile dikkat çekmesinden ötürü işletmeciler kara kara bir sonraki günü düşünüyor.

“Kahve Sektöründe Kurumsallaşan Firmalar Fırsat Tanımıyor”

O işletmeler arasında en çarpıcı olanı ise, Üniversite karşısında kahve satışı yapan bir işletmeydi. Kahvecide çalışan bir garson, işletmelerine gelen müşterilerin en az yüzde 80’inin oturup sohbet etmek için geldiğini söyledi. Mekana oturma yasağından sonra satışların bir hayli düşmesinden ötürü bu rakamı verdiğini söylüyor. Ayrıca, kahvenin paket servis satışlarında büyük firmaların daha çok tercih edildiğini söyleyen garson; “gel-al” usulü ile satış yapabildiklerini belirtti.

İlgili yazılar