Gayrimenkul Manşet Video

Pandemi nedeniyle merkezdeki konutların fiyatı yerinde saydı, uzak semtler değerlendi

Röportaj / Birdem Demir

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, pandemi sürecinde gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmeleri Ekonomy Tv’ye değerlendirdi. Krediler ile ilgili yapılan iyileştirmeler sayesinde yıllardır biriken stoğun hızla eridiğini ve piyasa dinamiklerinin yer değiştirdiğini belirten Yazıcı, “Piyasa yıllardır eriyemeyen stoğu bitirdi. Bu durum bir yandan güzel bir yandan da kötü; çünkü yeni üretim yapılamıyor. Eylül ayı ile birlikte sakin, faizlerin daha yüksek olduğu bir aya girdik ve piyasa da durgunlaştı.” ifadelerini kullandı. Daha iç içe olan yerlerde yaşam tercihleri düştü Pandemi süreci ile birlikte İstanbul’da pek çok semtin değer kazandığını anlatan Cansel Turgut Yazıcı, “İstanbula baktığımızda Başakşehir, Avcılar, Beylikdüzü ve Ataşehir bölgelerinde ciddi talepler olduğunu ve konut fiyatlarının da arttığını gördük. Öte yandan şehrin daha merkez kesimlerinde, daha sıkı yapılaşmanın olduğu Zeytinburnu, Fatih, Şişli ve Osmanbey gibi alanlarda da konut fiyatlarının yerinde saydığını, çok az yükseldiğini gördük. Hatta bazı semtlerde düşebildi bile. Aslında bu coğrafi bir yaşam şeklini de gösteriyor. Daha iç içe olan yerlerde yaşam tercihleri düştü. Diğer yandan en fazla kazandıran, geri dönüşü olan yerlere baktığımızda ise Esenyurt ve Beylikdüzünü görüyoruz. Bu semtlerde çok satış oluyor dolayısıyla şehrin çeperlerinde, özellikle bu semtler bir başarı olarak değerlendirilebilir.” şeklinde konuştu. Fiyatların en çok prim yapmasının beklendiği iller arasında ilk olarak İstanbul’un olduğunu ve İzmir’in de daha çok değerleneceğini belirten Yazıcı, sahil beldelerinde ciddi bir hareketlilik gördüklerini ekledi.

Evler balkonlu isteniyor, apartman görevlisi daha fazla tercih edilir hale geldi

Konut alanların tercihlerinde farklılıklar meydana geldiğini kaydeden Cansel Turgut Yazıcı, “Eskiye göre daha başka şeyler konuşmaya başladık. Şimdi başka bir hayatımız var. Ciddi bir kesim evden çalışmaya çalışıyor. Ev ana yaşam alanı olunca oradaki ihtiyaçlar da değişti. Balkon, ortak kullanım alanları, internet erişimi gibi birtakım değişikliklere ihtiyaç duyuldu. İnsanların yoğun bir şekilde balkon istediklerini görüyoruz. Evler balkonlu, ofisler ise havalandırılması mümkün, camı açılır isteniyor. Klima sistemi tercih edilmiyor çünkü virüsün daha fazla yayılabileceği düşüncesi ile bir farkındalık yaratıldı. Apartman görevlisi daha fazla tercih edilir hale geldi. Özellikle yaşlıların ihtiyaçlarının giderilmesinde önemli rol aldı. Hayata bakış açımız değişti.” dedi.

İstanbul’da ortalama bir geri dönüş süresi 20-25 yıla çıktı.

Bir konuta yapılan yatırımın, kira ile karşılandığında geri dönüş süresinin eskiye göre oldukça arttığını belirten Yazıcı, “Eskiden 18-20 senede kendini geri ödeyen konutlar bugün 20-25 yıla çıktı. Bu oldukça yüksek bir sayı. Niye böyle oldu? Kira rakamları eskisi kadar yükselemedi, satış fiyatları aynı kaldı veya bir miktar arttı. Kendini geri ödeme süresi açıldı. Bu durumu yalnızca konutta değil bütün gayrimenkul sektörü özelinde görüyoruz. Böyle bir dengesizlik var ve bu da yeni normalimiz olacak diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili yazılar