Beyaz eşya Hisse önerileri Manşet

Parlak bilanço sonrası Arçelik için 40 TL üzeri hedef fiyat tahminleri

Arçelik, 2020’nin son üç ayında kârını yıllık bazda 385 artışla 1,16 milyar TL’ye çıkardı. Bu dönemde konsolide gelirler ise yıllık yüzde 59 yükselerek 13,3 milyar TL’ye ulaştı. Hem yurt içi beyaz eşya pazarındaki güçlü büyüme hem de yurt dışı pazarlardaki toparlanmanın hızlanması, Arçelik’in konsolide satış gelirlerinde gözlenen büyümede etkili oldu. 

Şirketin 2020’nin son çeyreğinde Türkiye içinde satış gelirleri yıllık yüzde 63 artış kaydederek 4 milyar TL seviyesine yükselirken, ihracat gelirleri büyük oranda kurun etkisiyle yüzde 58 büyüyerek 9,4 milyar TL seviyesine ulaştı. Konsolide gelirler 2020 yılının tamamında ise yıllık yüzde 28 artışla 40,9 milyar TL’ye yükseldi.

Şirket, (olası Hitachi anlaşması hariç tutulduğunda) konsolide satış gelirlerinin yüzde 20 oranında artabileceğini, FAVÖK marjının yüzde 11.0, işletme sermayesi ihtiyacı/satışlarının yüzde 25.0 oranında, ve yatırım harcamalarının 220 milyon Euro tutarında gerçekleşebileceğini paylaşmıştır.

Hisse önerileri

Vakıf Yatırım

“Hedef fiyatımızı 40,35 TL seviyesine revize ediyoruz – Açıklanan son çeyrek finansalları operasyonel ve net karlılık tarafında, beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Şirketin bu yılın ilk yarısında iç talep ve ihracat tarafındaki büyümeden olumlu etkilenmeye devam etmesini beklerken, artan talebe bağlı olarak hızla yükselen hammadde maliyetlerinin etkisiyle, şirket öngörülerine paralel, kar marjlarında normalleşme bekliyoruz. Arçelik için 37,30 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı 40,35 TL seviyesine revize ediyor, kısa vadeli tavsiyemizi “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun vadeli tavsiyemizi ise “TUT” olarak koruyoruz. Arçelik hisseleri son bir ayda endeksten %9,9 pozitif ayrıştı.”

Şeker Yatırım

“Sonuçların açıklanmasının ardından, değerlememizi güncelleyerek Şirket payları için 12 aylık hedef fiyatı mızı 40.50 TL’ye yükseltmekte ve AL önerimizi sürdürmekteyiz.”

Oyak Yatırım

“ARCLK için “Endeks Üzere Getiri” tavsiyemizi ve 40.00TL olarak hedef fiyatımızı koruyoruz. Şirket’in, güçlü geçen yılın ardından %65 civarında ödeme oranıyla (%8 bandında verim) temettü dağıtacağını varsayıyoruz. Sonuçların şirket paylarını pozitif etkileyeceğini düşünüyoruz.”

UYARI
Bu haberdeki bilgiler ve grafikler yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel, imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlgili yazılar