Siyaset

Patlıcan 15 lira, poşet 25 kuruşsa sebebi Allah!

Patlıcan 15 lira, poşet 25 kuruşsa sebebi Allah! Bu sözler ekonomideki olumsuzlukların iktidarla bir ilgisinin olmadığını savunan vatandaştan geldi!

Patlıcan 15 lira, poşet 25 kuruşsa sebebi Allah! İşte sosyal medyanın gündemindeki sözler… Sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan artışının ardından iktidara yönelik eleştiriler yükselirken, ürünlerdeki fiyat artışının nedenini Allah’a bağlayan bir vatandaş sosyal medyanın gündemine oturdu.

Vatandaşın, patlıcan ve patates fiyatlarında yaşanan artışı Allah’a bağlaması sosyal medyanın gündemine oturdu.

Patlıcan 15 lira seviyesini vurdu… Tarım enflasyonu durdurulamıyor…

Karşısında duran topluluğa vaaz verdiği tahmin edilen şahıs, patates ve patlıcan fiyatlarındaki artışla ilgili kendince sorumlusunun  Allah olduğunu söyleyerek şunları söyledi:

“Yok 10 lira olmuş patates de patlıcan 15 lira olmuş da. Patlıcanı 15 lira yapan da poşeti 25 kuruş yapan da Allah. Allah bize patlıcanı musallat etti, patatesi musallat etti.”

Gıda zamları durmuyor

Gıda zamları dur durak bilmeden sürüyor… Geçen yıl 25 TL olan ayçiçek yağı bu yıl 65 TL olurken, ayçiçeğin ardından süt ve süt ürünleri ise yüzde 44 artarak rekor kırmıştı. Bir ay önce 600 gramlık tost kaşarı 24,95 liraya satılırken, aynı ürün şimdi 35,95 lira, 500 gramlık tereyağı ise 32,75 liradan 45,50 liraya satılıyor…

Gıda zamlarının arkasında tarımsal ürünlerdeki yüksek enflasyon yatıyor. Nitekim Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı tarım ürünü fiyat artışı verileri, enflasyonun sürdüğünü gösterdi. TÜİK, Ocak 2021 Tarım ürünleri üretici fiyat endeksinin (Tarım- ÜFE) yüzde 3 arttığını açıkladı.

İlgili yazılar