İnternet Finans Manşet

PayTR Actera’ya satılıyor

PayTR Actera çatısı altında yola devam edecek.

Türkiye’nin ilk yerli ödeme şirketlerinden PayTR’nin yüzde 60’ı Türk fonu Actera’ya satılıyor. Actera, satın almayı Hollanda’da kurduğu Financial Technologies S.a.r.l. kanalıyla yapacak.

Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine göre Türkiye’nin ilk yerli ödeme kuruluşu PayTR’nin çoğunluk hissesi satılıyor. PayTR Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş adlı şirketin yüzde 60’lık hissesini ise Türkiye’nin en büyük özel sermaye fonlarından Actera’nın Lüksemburg’da kurulu Financial Technologies S.a.r.l. adlı şirketi. Her iki taraf, anlaşmanın onaylanması için Rekabet Kurumu’na başvurdu.

2020’DE YÜZDE 150 BÜYÜDÜ

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’de eğitim gören Yiğit Cengiz tarafından 2009’da Türkiye’nin ilk yerli ödeme kuruluşu PayTR firmasını olarak kurulan PayTR, 2018’de TOBB tarafından açıklanan Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasına girdi. 4 kez Deloitte Teknoloji Fast 50 listesine giren firmanın 63 çalışanı bulunuyor.

PayTR 2020’yi yüzde 150’nin üzerinde büyüme sağlayarak 3 milyar TL’nin üzerinde hacimle kapatmıştı. PayTR, bu yıl bu rakamı 6 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

İlgili yazılar