Perakende Manşet

Perakende teknik iflas durumundaki şirketleri konuşuyor

Cirosunun 4’te 1’ini kaybeden perakende sektöründe teknik olarak iflas eden ancak ayakta kalmaya çalışan çok sayıda şirket bulunduğu belirtildi. Normalleşmenin başladığı andan itibaren toparlanmanın 4-5 yıl alacağına dikkat çekiliyor. Zincir Mağazalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe, artık kredi desteği ile dönecek aşamayı geçtiklerine dikkat çekerek, “Bugün bile hayat normale dönse, şirketlerimizin büyük bir kısmı 4-5 yıl boyunca kendini toparlayamayacak durumda. Şu anda yaşadığını gördüğümüz, teknik açıdan iflas etmiş şirketler de var ancak sektörün zarar görmemesi adına hibe desteklerinin artması gerekiyor. Pandeminin seyri de bu işi belirleyecek. Güçlü bir talep olursa şirketlerin toparlanması kısa sürer. Güçlü talep olmaz ise bu durum şirketleri küçülme ve kapatma noktasına getirecektir. Kan kaybı yaşayan şirketlere sermaye enjeksiyonu olması çok daha faydalı olacaktır” dedi.

Sözcü’den Saime Baş’ın haberine göre sektörde teknik anlamda iflas etmesine rağmen, yaşıyor görünen pek çok ‘zombi’ şirketin yer aldığını anlatan sektör temsilcileri, faizden, kura ve enflasyona kadar tüm göstergelerdeki dalgalanmaların belirsizlik ortamını artırdığına dikkat çekti. Geçen yıl yüzde 18’lik küçülme yaşayan gıda dışı perakendede yılın ilk çeyreğindeki yüzde 25’lik küçülme ile birlikte açma ve kapanma dönemlerinin de önemli bir maliyeti olacağı ve şirketlerin sermaye desteğine ihtiyaç duyulduğu vurgulanıyor.

Sektördeki gelişmeleri ve pandemi etkisini dün İstanbul’da düzenlenen “Perakende Günleri” etkinliğinde ele alan sektörün önde gelen dernek başkanları, hibe desteğinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

İlgili yazılar